نقش توانبخشی پس از سکته مغزی چیست؟


اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف گردد این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را اصطلاحاً سکته مغزی می‌نامند. سکته مغزی می‌تواند به عللی مانند بسته شدن یا پاره شدن یکی از رگ‌های خون‌رسان مغز ایجاد شود. سکته ی مغزی در مردان بیشتر از زنان است.

در بیشتر افراد علایم سکته مغزی به سرعت و در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از وقوع سکته خود را نشان می‌دهند. علایم هر سکته مغزی بستگی به قسمتی از مغز دارد که دچار گرفتاری شده‌است. این علایم امکان دارد شامل موارد زیر گردد:

  • ضعف و کرختی صورت و بازوها یا پاها به خصوص در یک طرف بدن (همی پارزی)
  • فلج صورت. بازو و پاها در همان طرف (همی پلژی)
  • عدم تعادل و لنگ زدن (آتاکسی)
  • اختلال در تکلم یا در درک کلام (دیس آرتری)
  • اشکال در بلع (دیس فاژی)
  • کرختی و سوزش قسمت‌های بدن-اشکال در درک وضعیت و موقعیت (پارستزی)

مهم ترین عوارض سکته مغزی بدون در نظر گرفتن علت و پاتولوژی، مشکلات و اختلالات در راه رفتن می باشد که با توانبخشی به موقع می توان کیفیت زندگی این افراد را تا حد زیادی بالا برد.

ارتوز و پروتز نیز در حوزه توانبخشی برای کمک به این بیماران دارای راه حل هایی می باشد.از جمله وسیله هایی که بصورت گسترده برای کمک کردن به بهبود راه رفتن این بیماران به کار می رود، ارتوز AFO می باشد این وسیله تمام طول پا و ساق تا زیر زانو را در برمیگرد و به راستای راه رفتن این بیماران کمک می کند.

در این نوشتار سعی می شود در مورد این وسیله کاربردی و مهم برای این دسته از بیماران توضیح داده شود؛

بیمار پس از مراجعه به مرکز ارتوز و پروتز معاینه و ارزیابی می شود تا بهترین نوع AFO برای بیمار تهیه شود.

این بیماران که از بی ثباتی زانو و بدشکی های پا رنج می برند با دریافت AFO قادرند تا حدی زیادی به راه رفتن نرمال برگردند.

ارتوز های AFO برای این بیماران دارای انواع مختلفی می باشند که به اختصار در مورد آنها در زیر آمده است؛

AFOهای پیش ساخته(آماده)

این دسته از AFO ها برای افرادی که بدشکلی های کمتری در پا دارند مورد استفاده قرار می گیرند و نقش حمایتی متوسطی را برای بیماران حین راه رفتن به وجود می آورد. اکثرا این AFO ها را PLS می خوانند.جدید ترین نوع AFO های پیش ساخته از جنس کربن بوده که برای تولید آنها، نیاز به مهارت و دانش خاص می باشد.بعضی از این ارتوز ها  باتوجه به بدشکلی های هر بیمار نیاز به تغییراتی دارند تا اثر بهتری داشته باشند.

شما می توانید  نحوه پوشیدن و مراقبت و آشنایی بیشتر با AFO را در لینک زیر بخوانید:

آموزش به بیمار؛ راهنمای استفاده از ارتوز مچ پا-پایی (AFO)

AFOهای مفصل دار

این نوع AFOها دارای مفصلی مکانیکی بین قطعه پا و ساق پا می باشند که می تواند حرکات خاصی را با توجه به ارزیابی بیمار محدود یا ازاد کنند و یا با توجه به نوع فلج عضلات و مشکل بیمار برای راه رفتن هموارتر ساخته شوند.

سیستم تحریک الکتریکی عملکردی(FES)

یکی از بروز ترین مداخله ها برای توانبخشی این بیماران شمرده می شود که معمولا بصورت یک باند نواری است که دور ساق بسته می شود و بوسیله ی الکترود های جایگذاری شده، عصب خاصی را تحریک کرده و باعث حرکت و فعال شدن عضلات مورد نیاز برای راه رفتن می شود.نمونه های تجاری زیادی از این نوع تحریک الکتریکی وجود دارد.

ارتوز های دیگری برای کنترل بیشتر برای بیمارانی که دارای اسیب شدید تر هستند، نیز وجود دارد.این ارتوز علاوه بر پا و ساق پا زانو و  قسمتی از ران را نیز شامل می شود.این ارتوز ها را  KAFO می گویند که درصد تجویز آن برای بیماران سکته مغزی نسبت به AFO کمتر می باشد.

مطالعات روز دنیا نشان داده اند استفاده از  AFO برای بیماران سکته مغزی می تواند بسیاری از مشکلات راه رفتن و تعادل را تا حد زیادی برطرف کنند و همینطور به بیماران کمک میکنند که خطر افتادن انها کمتر شود.

استفاده هر چه زودتر ازاین  ارتوز ها در این بیماران باعث محدود شدن ناتوانی انها در راه رفتن و بالابردن کیفیت زندگی آنها میشود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *