علت درد زیر پنجه پا (مورتون نوروما) و روش های درمانی آن

اگر گاهی اوقات احساس می‌کنید که «روی تیله راه می‌روید» و درد مداوم در قسمت جلوی پای (زیر پنجه پا) خود دارید، ممکن است بیماری به نام نوروم مورتون داشته باشید.

مورتون نورما (درد زیر پنجه پا) چیست؟

نوروم مورتون که به عنوان نوروم بین انگشتی نیز شناخته می شود، یک تومور خوش خیم (غیر سرطانی) عصب است. نوروم مورتون در واقع یک تومور نیست، بلکه ضخیم شدن بافتی است که عصب دیجیتال منتهی به انگشتان پا را احاطه کرده است. این ضخیم شدن می تواند منجر به سطوح مختلف درد یا ناراحتی در جلوی پا شود که ممکن است توانایی شما را برای انجام برخی فعالیت ها محدود کند.
این وضعیت اغلب به عنوان نوروم مورتون شناخته می شود، اگرچه پزشک یا منابع دیگر ممکن است این وضعیت را به عنوان نوروم بین انگشتی، متاتارسالژی مورتون، نوریت بین انگشتی یا نوروم کف پا نیز معرفی کند.
نوروم مورتون در زنان حدود ۸ برابر بیشتر از مردان شایع است و معمولاً افراد بین ۳۰ تا ۶۰ سال را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه ممکن است خارج از این محدوده سنی نیز رخ دهد.
نوروم مورتون اغلب در ناحیه بین انگشتان سوم و چهارم – فضای وب سوم – معمولاً در پاسخ به تحریک، ضربه یا فشار بیش از حد ایجاد می شود. نوروم مورتون همچنین می تواند در فضای وب دوم (ناحیه بین پایه انگشتان دوم و سوم) ایجاد شود، اگرچه این اتفاق کمتر رخ می دهد. شایع‌ترین علامت درد یا ناراحتی در ناحیه کف پا (ناحیه بین قوس‌ها و انگشتان پا در پایین پا) است.

علت درد زیر پنجه پا (مورتون نوروما)

علت دقیق نوروم مورتون مشخص نیست، اما تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که احتمالاً نتیجه به دام افتادن (به عنوان مثال، فشردگی یا فشردن) اعصاب کف پایی است. فشرده شدن عصب در فضای وب ممکن است باعث تورم شود و باعث ایجاد بافت غیر طبیعی در داخل و اطراف عصب شود.
اغلب علت این بیماری به این موارد مرتبط است:

پوشیدن کفش های تنگ، نوک تیز یا پاشنه بلند
انجام زیاد دویدن یا سایر ورزش ها یا فعالیت هایی که به پاها فشار وارد می کند
داشتن سایر مشکلات پا – مانند صافی کف پا، قوس بلند، بونیون یا انگشتان چکشی

علائم مورتون نوروما

به طور معمول، هیچ نشانه ظاهری از نوروم مورتون، مانند توده یا تغییر رنگ پوست وجود ندارد.
اینها رایج ترین علائم هستند:
سوزش مداوم یا درد شدید در ناحیه ی پا ممکن است به انگشتان پا منتشر شود، مخصوصاً در حین فعالیت های تحمل وزن مانند دویدن یا راه رفتن. درد شبانه نادر است.
بیماران اغلب هنگام راه رفتن احساس وجود سنگریزه یا سنگ مرمر زیر پای خود را توصیف می کنند.
درد معمولاً بین پایه انگشتان سوم و چهارم است، اما ممکن است بین انگشتان دوم و سوم نیز رخ دهد.
ممکن است بی حسی یا سوزن سوزن شدن ناخوشایند در انگشتان پا وجود داشته باشد.
دوندگان سرعت ممکن است در حالی که از بلوک شروع حرکت می کنند احساس درد کنند.
مشکلات پوشیدن کفش رایج است. کفش‌های پاشنه بلند که پا را در موقعیتی مشابه با فشار آف دونده قرار می‌دهند، می‌توانند وضعیت را تشدید کنند. کفش‌های تنگ و باریک نیز با فشردن استخوان‌های پا و فشار دادن عصب، این وضعیت را تشدید می‌کنند.

چگونه می توانید درد خود را کاهش دهید؟

 • استراحت کنید و تا جایی که می توانید پای خود را بالا بیاورید
 • هر چند ساعت یکبار یک کیسه یخ (یا کیسه نخود فرنگی یخ زده) را در حوله روی ناحیه دردناک تا ۲۰ دقیقه نگه دارید.
 • ایبوپروفن یا پاراستامول مصرف کنید
  کفش های پهن و راحت با پاشنه کم و کفی نرم بپوشید
 • از کفی های نرم یا پدهایی که در کفش خود قرار می دهید استفاده کنید
 • اگر اضافه وزن دارید سعی کنید وزن کم کنید
 • از فعالیت های تأثیرگذار مانند دویدن و پریدن اجتناب کنید یا آن را کاهش دهید
 • سایر درمان های محافظه کارانه عبارتند از:
   • فیزیوتراپی
   • استفاده از یخ در مناطق دردناک
   • کفش سفارشی: ارتزهای سفارشی که توسط متخصص تهیه شده است ممکن است به تراز کردن پای شما و کاهش درد کمک کند.

 

برای جلوگیری از عود چه کاری می توانید انجام دهید؟

از پوشیدن کفش های تنگ یا کفش های پاشنه بلند برای مدت طولانی خودداری کنید.
کفش هایی را انتخاب کنید که دارای یک پنجه پهن با فضای کافی برای تکان دادن انگشتان پا باشد.
جوراب‌های پد دار بپوشید، که در صورت ایستادن یا راه رفتن زیاد می‌تواند به محافظت از پاهای شما کمک کند.
اگر برای مدت طولانی در آشپزخانه، پشت صندوق یا پشت میز ایستاده می ایستید، یک تشک ضد خستگی تهیه کنید. این تشک های بالشتکی می توانند به تسکین پاهای شما کمک کنند.

درمان مورتون نوروما با کفی های طبی و کفش طبی

اصلاحات کفش و ارتز می تواند نقش مهمی در مدیریت غیر جراحی آسیب شناسی جلوی پا داشته باشد. کفش های درمانی ممکن است راه رفتن بیمار را بهبود بخشد و سطح حرکت را افزایش دهد. برعکس، کفش نامناسب می‌تواند علائم را بدتر کند و عاملی برای ایجاد آسیب‌شناسی باشد.
به طور سنتی، کفش‌های مردانه نسبت به کفش‌های زنانه پهن‌تر و پاشنه‌های پایین‌تری دارند و این می‌تواند به توضیح بروز متفاوت CMS در مردان در مقایسه با زنان کمک کند، همانطور که در برخی مطالعات با نسبت زن به مرد تا ۱۸ به مرد توضیح داده شده است.

بنابراین اولین رویکرد در این بیماری باید شامل آموزش بیماران برای پرهیز از کفش های باریک و پاشنه بلند باشد. هدف از اصلاح کفش این است که فشار را به طور یکنواخت بر روی کف پا وارد کند. کفش ها باید به اندازه کافی بلند، راحت، با پنجه پهن، پاشنه صاف و دارای کفی بیرونی به اندازه کافی ضخیم، نه بیش از حد انعطاف پذیر باشند.

کفش مناسب بپوشید

اطمینان حاصل کنید که کفش دارای عرض و عمق کافی در جعبه پنجه است. این به پا فضای کافی برای باز شدن اجازه می دهد و به حداقل رساندن فشرده سازی مکانیکی عصب دیجیتال مشترک از کفش کمک می کند.

پدهای متاتارسال را استفاده کنید

این ها با حمایت از قوس عرضی ، نوروم را تخلیه می کنند. پدهای متاتارس را می توان به تنهایی یا روی ارتز مورتون نورومای سفارشی در یک کفش قرار داد.
استفاده از یک کفی طبی در کفش برای کاهش بیشتر فشار از روی اعصاب واقع در توپی کف پا نیز می‌تواند به تسکین علائم مورتون نوروما کمک کند و به ویژه در افرادی که علائمشان هنوز خفیف است، این کار بسیار مؤثر است. طیف گسترده‌ای از انواع کفی‌های طبی موجود است و هدف از کاربرد آن، برداشتن فشار از روی ناحیه‌ای است که عصب کف پا تحت فشار است و باعث ایجاد علائم مورتون نوروما می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *