انواع بدشکلی جمجمه نوزادان و درمان آن

انواع بدشکلی جمجمه.کلاه اصلاحی نوزادان

 انواع بدشکلی های جمجمه

احتمالاً می دانید که مغز نوزاد متولد شده درسالهای اولیه زندگی(بویژه سال اول) رشد بسیار سریعی دارد. رشد مغز باعث فشار به استخوان جمجمه می گردد. اسکلت جمجمه از یک استخوان واحد شکل نگرفته است، بلکه مجموعه ای از چند استخوان مجزا است که توسط درز به هم متصل شده اند. به خاطر وجود همین درزهای جمجمه، رشد مغز باعث رشد و بزرگ شدن استخوان جمجه در تمام جهات و بطور متناسب می شود. با رشد کودک و هنگامی که رشد مغز کم کم به پایان می رسد (معمولا حدود ۵/۱ تا ۲ سالگی) ، این درزها نیز استخوانی شده و جوش می خورند تا استخوان جمجمه مستحکم شود(جوش خوردن جمجمه).

والدین، پدر و مادربزرگ و پرستار نوزاد معمولاً اولین کسانی هستند که متوجه شکل غیر عادی و نامتقارن سر نوزاد (وجود فرورفتگی یا صاف بودن سر نوزاد) می شوند و با مراجعه به متخصص اطفال برای درمان اقدام می کنند.

انواع بدشکلی جمجمه

انواع بدشکلی های جمجمه

بدشکلی پالژیوسفالی

یکی از شایع ترین دفورمیتی های جمجمه، بدشکلی پالژیوسفالی می باشد.که به دلیل وارد شدن فشارهای خارجی روی جمجمه ایجاد شده است که دارای عدم تقارن در قسمت خلفی و جلویی جمجمه می باشد.

بدشکلی  براکیوسفالی

بطور کلی، این بدشکلی ها بصورت پهن شدگی جمجمه توصیف می شود و آن را اصطلاحا سر خربزه ای شکل می نامند.

بدشکلی اسکفوسفالی

نوازادان با این دفورمیتی یا بدشکلی جمجمه ای باریک و بلند و به شکل بیضی دارند و از بدشکلی های ناشایع به شمار می رود که اصطلاحا آن را جمجمه یا سر قایقی شکل می گویند.

انواع بدشکلی جمجمه

درمان ارتوزی بدشکلی جمجمه

اصولا در شرایطی برای انواع بدشکلی جمجمه درمان ارتوزی پیشنهاد می شود که نامتناسب و نامتقارن بودن جمجمه با روش های تغییر وضعیت کودک در هنگام خواب و یا سایر مداخلات اولیه پزشکی نتوانسته باشد مشکل را پس از ۳ماه پس از تولد رفع کند( درمان ارتوزی بین ۳تا۸ ماهگی توصیه می شود).

تجویز ارتوزهای کرانیال (کلاه مخصوص بدشکلی سر) برای نوزادان ۳ تا ۱۸ ماهه نتایج خوبی  به دنبال داشته است

این ارتوز از جنس فوم و پلاستیک شفاف که  با قالبگیری از سر نوزاد شما ساخته می شود، می باشدکه به تدریج شکل سر نوزاد شما را اصلاح می کند و به حالت طبیعی بازمیگرداند.

ارتوز کرانیال (کلاه مخصوص بدشکلی سر) نوزادان چگونه عمل می کند؟

ارتوز کرانیال(کلاه اصلاحی) در واقع با تغییر مسیر رشد سر نوزاد باعث متناسب و متقارن شدن شکل سر می گردد. ارتوز کرانیال نیروهای یکسانی روی نواحی برجسته اعمال می کند و همچنین دارای فضای خالی برای رشد کردن  و ایجاد شکلی متقارن و مناسب می باشد.دائما ارتوز کرانیال اصلاح می شود تا باعث رشد قسمت هایی که صاف یا فرورفته در جمجمه هستند، گردد.

بطورکلی ارتوز از رشد جمجمه در نواحی نامطلوب جلوگیری می کند و  باعث تسهیل رشد جمجمه می گردد.

کارشناس ارتوز و پروتز یا ارتوتیست، ارتوز را روی سر نوزاد بررسی و تنظیم می کند و در تمام طول مدت درمان ارتوزی راهنمای شما خواهد بود.

انواع بدشکلی جمجمه.ارتوز کرانیال

21 دیدگاه برای “انواع بدشکلی جمجمه نوزادان و درمان آن

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   بله کمک میکنه که بدشکل های بوجود اومده که ناشی از بسته بودن درزها بوده، برطرف بشه و شکل جمجمه به حالت طبیعی برگرده.در واقع یکی از کاربرد های این کلاه اصلاحی استفاده بعد از عمل جراحیه که بعنوان محافظ عمل میکنه و از به وجود اومدن بدشکلی مجدد جلوگیری میکنه.

  • فاسمی گفته:

   سلام.
   وقت به خیر.
   پشت سر نوزاد ۳ روزه ام، یه مقدار برامده است.
   متخصص نوزادان تو بیمارستان گفت که مشکلی نداره ولی من نگران بدشکلی اسکفوسفالی ام.

   لازمه بگم که من رحمم دوشاخه و فضای رحم محدود بوده.
   ممکنه این حالت به خاطر فرم رحم و فشار بوده باشه و رفع بشه؟

   راستش من نگرانم.

   • pezhamclinic گفته:

    سلام خدمت شما دوست عزیز،
    اگر متخصص نوزاد معاینه کردند، پس نگران نباشید. و در نحوه ی خواباندن نوزاد خود دقت کنید.
    بله ممکنه به همین دلیل این اتفاق افتاده باشه و اگر از نظر پزشک بدفرمی یا بدشکلی سر نوزاد برای اقدام درمان محسوب نشده، در نتیجه نگران نباشید.
    و ضمن اینکه هنوز فرصت دارید اگر دیدین این بدشکلی ادامه داشت دوباره به پزشک مراجعه کنید تا برای درمان مناسب اقدام کنید.
    با تشکر از همراهی شما

    • pezhamclinic گفته:

     سلام خدمت شما دوست عزیز،
     لطفا الان که فرصت اصلاح بدشکلی سر نوزادتون وجود داره، زودتر برای مراجعه به پزشک اطفال اقدام کنید
     و جای نگرانی نیست خیلی از نوزدان با بدشکلی های مختلف به کلینیک ارتوپدی فنی پژم مراجعه کردن و با استفاده از کلاه اصلاحی مخصوص برطرف شدن. فقط لازمه که پیگیری کنید.
     با تشکر

 1. محمد رسول گفته:

  با سلام.من۱۶سال دارم. مدل سره من اسکفو سفالی است.خواستم بگم که راه درمانی طبیعی عمل جراحی لیزری میشه رفعش کرد یا هیچ راه درمانی نداره خواهشا یکه راه جلو پام بزارین

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   شما حتما باید به پزشک مراجعه کنید.شاید این بدشکلی که شما می فرمایید خفیف باشه که تا به الان مشکلی براتون ایجاد نکرده.در مورد روش های جراحی هم باید پزشک با معاینه و ارزیابی تشخیص بدن.

 2. Asadi گفته:

  سلام.اگه نوزاد شکل سرش خربزه ای باشه یعنی کشیده و و انگار وسط کله اش بالاتر .از بالا که نگاه میکنیم تقریبا شکل کدو .ایا راهی برای درمان وجود داره؟ با تشکر

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   نوزاد شما چند ماهه است ؟
   حتما باید اول به پزشک مراجعه کنید و اگر در محدوده ی زمانی مطلوب برای درمان باشد یا با عمل جراحی و یا بدون عمل جراحی با کمک کلاه اصلاحی مخصوص بدشکلی جمجمه (که در مطلب فوق توضیح داده شده) طبق صلاحدید پزشک برای شما تصمیم گیری خواهد شد.
   حتما برای درمان مطلوب به پزشک مراجعه کنید تا اقدام مناسب صورت گیرد.
   با تشکر از همراهی شما

 3. Asadi گفته:

  ببخشین دوباره پیام ارسال کردم.یادم رفت بگم شکل سر خودم همچین شکلی بوده .ارث به پسرم رسیده. ولی اشتباه برداشت نشه اصلا صاف نیست بیشتر قلمبگی

 4. Asadi گفته:

  سلام.قبلا در مورد بدشکلی سر پسرم نوشته بودم.گفتین به پزشک مراجعه کنید.پزشک گفت اشکال نداره خیلی بد شکل نیست.گفتم میشه با کلاه طبی از نظر ظاهری درستش کرد گفت تا یکی دو ماه اول میشه این کار رو کرد.الان دیگه درز های سر بسته شده. نظر شما چیه؟ با تشکر

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   در تاخیر به وجود امده در مورد سوالتون عذر خواهی می کنیم.
   معمولا تا قبل از ۱۸ ماهگی امکانش هست.ولی باز بنا بر تشخیص بزشک و شرایط نوزاد متفاوته.

 5. عسل گفته:

  سلام وقت بخیر. نوزاد من ۳ماه و ۲۰روزه ست. قسمت میانی پیشانیش برجسته ست. و از نیم رخ کاملا برامده ست. برای درمانش باید به چه متخصصی مراجعه کنم که اگر امکانش هست تا فرصت هست درمان بشه؟ بنظر میاد با این کلاه ها اصلاح بشه؟

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   برای درمان ابتدا باید به متخصص اطفال مراجعه کنید و در صورت تایید برای گرفتن کلاه اصلاحی (کرانیال) به مراکز ارتوپدی فنی مثل کلینیک ارتوپدی پژم ارجاع داده میشین. و بعد از اندازه گیری و قالبگیری بکلاه طبی اصلاحی با توجه به بدشکلی جمجمه و سر نوزاد شما ساخته خواهد شد
   بله با این کلاه های اصلاحی درمان میشه و با توجه به سن نوزادتون جای نگرانی نیست. برای هر گونه اقدام و ارزیابی و معاینه بیشتر ابتدا به پزشک مراجعه کنید.
   با تشکر از همراهی شما

 6. باران گفته:

  سلام و وقت بخیر سر پسر من شکلی قایقی داره الانم ۲۲ ماهه است به نظر شما به مرور با بزرگ شدنش خوب میشه یا نه متخصص میگه اشکالی نداره ولی من که همش بهش نگاه می کنم اعصابم داغون میشه

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   اگر متخصص دیدن و معاینه کردن جای نگرانی نیست
   برای برطرف کردن نگرانی و همینطور داشتن وقت مناسب جهت درمان بدشکلی سر نوزادتان، برای اطمینان پزشک دیگری هم می تواند سر نوزاد شما را معاینه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *