چشم مصنوعی (پروتز چشم) چیست وچگونه عمل میکند؟! – مرکز ساخت چشم مصنوعی

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

 

پروتز چشم یا چشم مصنوعی وسیله یا چیزی است که به جای چشم از دست رفته یا تغییر شکل داده قرار می گیرد تا شکل طبیعی برای آن ایجاد کند.متاسفانه در بعضی موارد به علت ضربه، عفونت، ناهنجاری های مادرزادی یا بیماری های اکتسابی، فرد یک چشم خود را از دست می دهد.

این پروتز در دسته پروتز های زیبایی قرار دارد و صرفا برای محافظت از باقی مانده چشم و ایجاد زیبایی در ظاهر فرد ساخته می شود و هیچ گونه عملکردی مانند چشم طبیعی انسان ندارد. قبلا نیز در نوشتاری جداگانه (مقدمه ای بر پروتز چشم) به طور خلاصه در مورد چشم مصنوعی قرار گرفت.

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

برای ساخت آن به کلینیک های ارتوپدی فنی(ارتوز و پروتز) مراجعه می شود و پس از ارزیابی فرد پروسه ساخت آغاز می گردد. برای ساخت پروتز چشم نیاز به حداقل سه جلسه حضوری برای انجام قالبگیری و پرو می باشد و بعد از تحویل بازدید دوره ای برای بررسی وضعیت پروتز برای فرد گذاشته می شود.

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

پروتزهای چشم از جنبه مواد مورد استفاده در سـاخـت نـیـز بـه دو دسـتـه آکـریـلـی و شـیـشـه‌ ای تقسیـــــم مـی شـونـد کـه نـوع شیشه ای بیشتر به صورت پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرد.

از معایب عمده پروتزهای شیشه ای شکننده بودن آن ها است و تنها با یک برخورد جزیی از بین می روند. بالعکس پروتزهای آکریلی در مقابل ضربه و افتادن مقاوم هستند. پروتزهای شیشه ای پس از ساخته شدن دیگر قابلیت تغییر و اصلاح ندارند و در صورتی که نیاز به اصلاح پیدا کنند باید پروتز را به طور کامل تعویض کنند. در حالی که پروتزهای آکریلی قابلیت اصلاح دارند.در حدود ۶ هفته پس از انجام عمل تخلیه چشم و به تشخیص پزشک معالج ، بیمار می تواند برای دریافت پروتز به کلینیک سازنده مراجعه کند.

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

‌طول عمر چشم مصنوعی به طور متوسط ۳ تا ۴ سال است اما باید سالی یکبار برای پولیش و پرداخت سطح‌ ‌پروتز و از بین بردن خطوط و خراش های احتمالی به کلینیک مراجعه کرد. همچنین به علت تغییرات خاص در حفره چشم، بیمار  یا علل دیگر ممکن است پروتز زودتر از ۳ سال نیاز به تعویض داشته باشد.

پروتز چشم.پروتز زیبایی چشم.چشم مصنوعی

بروز چند مسأله که تعویض پروتز چشم را الزامی می کند:

  • پروتز چشم فرد کوچک شده و پلک بالایی دچار افتادگی شده است .
  • به علت گذشت زمان طولانی از عمر پروتز رنگ آن تغییر کرده است و با چشم دیگر فرد تفاوت بسیاری پیدا کرده است.
  • خطوط و خراش هایی بر روی سطح پروتز ایجاد شده که که موجب افزایش ترشح چشم و احیانا تحریک و دردناک شدن چشم شده است.
  • پروتز از محل طبیعی خود منحرف شده و ظاهر آن را مختل کرده است.
  • به علت ضربه یا زمین خوردن پروتز دچار آسیب شده است.

در ادامه می توانید نمونه هایی از ساخت پروتز چشم (چشم مصنوعی) که به کلینیک ارتوز و پروتز پژم مراجعه کرده اند را مشاهده کنید:

مرکز ساخت چشم مصنوعی کلینیک پژم

ساحت چشم مصنوعی در کلینیک پژم

پروتز چشم یا چشم مصنوعی در کلینیک پژم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *