انواع پروتز برای قطع عضو در انگشتان پا؛ پروتز های سیلیکونی و عملکردی

انواع پروتز های قطع انگشتات پا

پروتز انگشتان پا به دو گروه تقسیم می شوند، پروتز هایی که صرفا با پر کردن فضای کفش باعث حفظ ظاهر کفش می شوند و پروتزهای زیبایی که ظاهری شبیه به پای طبیعی فرد دارند.

در این مطلب قصد داریم شما را با این دوگروه از پروتز های انگشتان و پنجه پا آشنا کنیم

پروتز های عملکردی در قطع عضو انگشتان پا

در قطع انگشتان یا بخشی از قسمت جلویی پا هدف اصلی پر کردن فضای کفش می باشد. گاه برای جبران عضلات و مکانیسم از دست رفته ی پا از فنر ها یا غلطک هایی در زیر کفش فرد استفاده شده تا عملکرد پای فرد را به پای طبیعی نزدیک تر کنیم. این پروتزها که به صورت کفی تهیه میشوند، قابلیت جا‌به‌جایی در کفش های مختلف را دارا می‌باشند. نمونه هایی ازین پروتز ها را که بصورت علمی آنها کفی های فیلر (پرکننده) می گویند، می بینید.

پروتز پر کننده انگشتان پا
,

یکی دیگر از گزینه ها برای قطع عضو پنجه پا و انگشتان پا، پروتز های سیلیکونی هستند. این پروتز ها براساس محل قطع عضو به انواع پروتز های انگشتان،  پروتز انگشت شست و پروتز پنجه تقسیم بندی میشوند. این پروتز ها برای افرادی با پوست حساس که به دنبال نتیجه ای با ظاهر طبیعی هستند مناسب است. و بیشتر جنبه ظاهری داشته وعموما پروتز های زیبایی پا می گویند.

پروتز های سیلیکونی پا

نحوه ساخت پروتز های سیلیکونی (زیبایی) پا

در حال حاضر پروتز های سیلیکونی سفارشی ساخت هستند و بر اساس جزئیاتی دقیق مشابه پای دیگر فرد ساخته میشود. این جزئیات شامل رنگ پوست، بافت و مو می باشد. پروتز های سیلیکونی نه تنها زیبایی قابل قبول وفوق العاده ای را ایجاد میکنند بلکه نتایج عملکردی خوبی را به همراه دارند.

پروتز سیلیکونی با فیبر کربنی

یکی از انواع پروتز های سیلیکونی برای افرادی که قسمتی از پای خود را از دست داده اند پروتز سیلیکونی با فیبر کربنی میباشد. این نوع پروتز نیروی وارده بر روی اندام باقی مانده (استمپ) در طی راه رفتن را کاهش می دهد. دراین نوع پروتز ها زیپی در پشت برای پوشیدن و درآوردن راحت تر تعبیه شده است  و می توان برای داشتن ظاهری طبیعی تر انگشتان از دست رفته را نیز به صورت پروتز ساخته شود و در این نوع پروتز ها تعبیه کرد.

پروتز های سیلیکونی زیپی پا

قطع عضو انگشت شست پا

یکی از قطع عضو های رایخ در ناحیه انگشتان پا ، قطع عضو انگشت شست پا است که لازم بیشتر به این نوع قطع عضو پرداخته شود

انگشت بزرگ پا نقش مهمی را در عملکرد پا دارد.انگشت شست در تعادل پا، در حین دویدن و ظاهر طبیعی پا قابل توجه است. این انگشت ۴۰ درصد وزن بدن را حین راه رفتن عادی حمایت میکند. اگرچه راه رفتن عادی بدون انگشت شست ممکن است ولی این انگشت برای فعالیت هایی مانند دویدن، رقصیدن و حفظ تعادل و حرکات مختلف حین راه رفتن نیاز است.

پروتز قطع انگشت شست پا

انگشت شست ممکن است تحت شرایط مختلف مانند فقدان مادرزادی انگشت شست، یا به علت بیماری های گوناگونی مانند دیابت وجود نداشته باشد ولی بزرگ ترین علت فقدان این انگشت قطع عضو به دلیل جراحت (تروما) است. فقدان این انگشت میتواند تعادل فرد را نیز تحت تاثیر گذارد.

و استفاده از پروتز میتواند درحالی که زیبایی را فراهم میکند از جنبه روانشناختی نیز کمک کننده باشد. پروتز با فراهم کردن ظاهری طبیعی یادآوردی مداوم این واقعیت که فرد دچار ناتوانی شده را حذف کرده و درمان روانی را نیز ایجاد میکند و بخش قابل توجهی از تعادل از دست رفته در حین راه رفتن را به فرد بازمی گرداند.

یک عامل تعیین کننده در موفقیت انواع پروتز های زیبایی به خصوص پروتز های انگشتان نحوه ی ثابت نگهداشتن پروتز روی اندام باقی مانده است. این عامل بر زیبایی عملکرد و راحتی نیز تاثیر گذار خواهد بود.

عملکرد پروتز های زیبایی پا

مطالب مربوط به بخش های مختلف پروتز پا را می توانید در لینک های زیر بخوانید:

2 دیدگاه برای “انواع پروتز برای قطع عضو در انگشتان پا؛ پروتز های سیلیکونی و عملکردی

 1. همایون گفته:

  سلام.من به دلیل تصادف انگشتان پای راستم رو به طور کامل از دست دادم.درحال حاضر از ی مدل کفی استفاده میکنم برای داخل کفشم اما به شدت خسته میشم و سطح فعالیتم پایین اومده.میخوام ببینم به جز این مدل کفی ، پروتز یا راه دیگه ای هست که بتونه بهم کمک کنه یا نه؟

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   باید سطح قطع عضو شما در انگشتاتون بررسی بشه و برای مصرف انرژی کمتر برای راه رفتن یک اصلاحی رو می تونیم برای کفشتون انجام بدیم.برای معاینه و ارزیابی و مشاوره با کارشناسای ما حضوری تشریف بیارین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *