نوزادان پا چنبری (کلاب فوت) و راه درمان آن را می شناسید؟!

کلاب فوت.پا چنبری.کفش مخصوص کلاب فوت

در این نوشتار مطالب زیر مورد بحث قرار خواهیم داد:

  • کلاب فوت چیست ؟

  • درمان کلاب فوت در نوزدان

  • سوالات رایج بریس مخصوص کلاب فوت

 

 

کلاب فوت (Club Foot) یا پاچنبری شایعترین بیماری مادرزادی پا است. نوزاد متولد با این عارضه، در اولین نگاه تشخیص داده می شود به این صورت که پای بچه به طرف داخل منحرف و کج شده و شکل طبیعی ندارد. شیوع این عارضه یک نوزاد در هر هزار تولد است و در پسران بیشتر از دختران اتفاق می افتد. معمولا در این عارضه اندازه ساق پای نوزاد یکسان نیست و سمت درگیر کمی لاغر است.

علت اصلی ایجاد عارضه مشخص نیست ولی بطورکلی به دلیل ضعف عضلات مرتبط با ساق و پا این عارضه به وجود می آید. بعضی از والدین قبل از تولد نوزادشان با سونوگرافی مطلع میشوند.

پا چنبری.کلاب فوت

در صورت عدم درمان این بدشکلی باعث اختلال در  نحوه ی راه رفتن (راه رفتن با لبه خارجی پا)، درد زیاد درحین راه رفتن ، بی ثباتی های زیاد در ناحیه پا و مچ پا و …. می شود.

 

رایج ترین درمان غیر جراحی روش پونستی می باشد که شامل ترکیبی از گچ گیری سریالی و نرمش های کششی می باشد به این صورت که گچ هرهفته عوض میشود و در هر تعویض پزشک سعی میکند پا را بیشتر در وضعیت اصلاح شده قرار دهد.

سپس تاندون آشیل آزاد شده و  پس از آن برای چند هفته دیگر مجدداً گچ گیری صورت میگیرد  تا بیشترین اصلاح صورت گیرد.

گچ گیری پا چنبری.کلاب فوت

اصلاح پا با این روش معمولاٌ بین ۳-۲ ماه طول میکشد، بیماری کلاب فوت تمایل زیادی به عود دارد پس برای جلوگیری از عود، وقتی شکل پا اصلاح شد پس از آن نوزاد، باید بمدت ۲ تا۳  بریس مخصوصی را در شبانه روز بپوشد.

این بریس در واقع مانند دو کفش مخصوص هستند که  پا را در وضعیت اصلاح شده قرار می دهند و فشارهای اصلاحی در انها تنظیم شده و با یک میله فلزی به هم متصل شده اند.

در ابتدا بمدت سه ماه این بریس (کفش مخصوص کلاب فوت) باید روزی ۲۳ ساعت پوشیده شود و پس از آن بمدت ۴-۳ سال فقط در شب ها پوشیده شود. اگر بعد از جراحی از بریس استفاده نشود بیماری در ۱۰۰ درصد موارد عود میکند.

بریس اصلاحی پا چنبری.کلاب فوت

 

 

سوالات رایجی که در مورد استفاده از “بریس کلاب فوت” معمولا پرسیده می شود؛

 

  • چگونه مطمئن شویم بریس را درست پوشیده ایم ؟

برای راحتی در پوشیدن بریس، ابتدا زانوی نوزاد را خم کرده و پای نوزاد را در بریس قرار داده بطوریکی پاشنه ی پای او در سوراخ پشتی آن قابل لمس باشد.بهتر بند روی مچ آن را اول از هم ببندید. یا در صورت داشتن کفش های مخصوص، مطمئن شوید که پاشنه کاملاٌ در کفش است و بند های کفش محکم بسته شده اند.

پوشیدن بریس اصلاحس پا چنبری.کلاب فوت.پاچنبری

  • هر چند وقت به مرکز ارتوز و پروتز مراجعه کنیم تا برای تعویض بریس مطمئن شویم ؟

معمولا با توجه رشد زیاد پای نوزاد، هر سه ماه یکبار و سپس هر ۶ ماه یکبار  برای بازدید و ارزیابی توسط کارشناس ارتوز وپروتز به مرکز ارتوز و پروتز مراجعه فرمایید.

  • استفاده از بریس مخصوص کلاب فوت به مدت ۳-۴ سال برای جلوگیری از برگشت بدشکلی کافی می باشد ؟

معمولا در سالهای بعد زمانی که نوزاد شروع به راه رفتن می کند کفش های طبی مخصوصی باید پوشیده شود این کفش طبی زیر نظر کارشناسان ارتوپدی فنی ساخته می شود.

کفش طبی مخصوص پا چنبری.کلاب فوت

*چند نکته ی مهم در هنگام استفاده از بریس اصلاحی کلاب فوت؛

  • به نوزاد خود یاد بدهید می تواند زانوی خود را خم و راست کند و با وجود بریس می تواند همچنان بازی کند.
  • در روزهای اول استفاده از بریس باید بطور مرتب پای بچه را زیر نظر داشته باشید تا مطمئن شوید بریس، پای او را اذیت نمیکند و در صورت دیدن قرمزی و یا تاول در پا و ناپدید نشدن آن بعد از ۱۵ تا ۲۰ بعد از درآوردن بریس  به کارشناس ارتوز و پروتز خود اطلاع دهید.

این درمان غیرجراحی برای کلاب فوت بسیار موثر است ولی والدین باید در درمان نوزاد همکاری و مشارکت فعال داشته باشند. بدون مراقبت های والدین و همکاری آنها ممکن است ضایعه بعد از درمان مجدداً عود کند.

در صورت وجود شدت بسیار زیاد ضایعه تنها راه آن جراحی می باشد که بعد از جراحی نیز درمان غیر جراحی ذکر شده برای عدم برگشت بدشکلی نیز با توجه به صلاحدید پزشک معالج انجام میشود.

بریس کلاب فوت.پا چنبری.کلاب فوت

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *