کمربند های طبی برای کنترل بیرون زدگی دیسک کمری را بشناسید!

دیسک کمر.کمربند طبی دیسک کمر.کمربند طبی

بیرون زدگی دیسک یا فتق دیسک بین مهره ای(lumbar-disc-hernation)  بیماری شناخته شده ایست و علت اکثر کمر دردها می باشد.

در این بیماری محتویات دیسک بین مهره ای به بعلت ضربه های شدید، ضعف عضلات، یا بلند کردن ناگهانی وسایل سنگین بیرون می زند و میتواند منجر به آسیب به نخاع و علائم عصبی و ایجاد کمر درد شود.

این درد اغلب با خم شدن نا گهانی کمر، تشدید یافته و ا کثراً درد اندام تحتانی، بیشتر از کمر میباشد.

دردهایی که ناشی از فشار دیسک روی ریشه عصبی باشد،اغلب در اندام تحتانی، مساوی یا شدیدتر ازکمر میباشد.

درد فتق دیسک به طور متناوب رخ می دهد و با فعالیت، خصوصاً نشستن، بدتر میشود.

دیسک کمر.کمربند طبی دیسک کمر.کمربند طبی

با مراجعه به پزشک و معاینه بالینی کامل و تشخیص سطح آسیب درمان آغاز می شود.

آشناترین روش برای بیرون زدگی دیسک کمر عمل های جراحی دیسک بین مهره ای می باشد ولی در این بین یکی از درمان های غیر جراحی انواع کمربندهای طبی هستند که قطعا اگر فرد مبتلا به فتق دیسک شده باشد، حداقل یک بار تجربه استفاده از نوعی کمربند طبی را دارد.

اصولا کمربندهای طبی برای کاهش فشار به مهر ه های ستون فقرات و برداشتن فشار از روی دیسک بیرون زده و ایجاد ثبات در ستون فقرات تجویز می شوند.

در این نوشتار انواع کمربندهای مناسب این عارضه آورده شده تا نسبت به کمربند طبی تجویزی خود آگاهی نسبی داشته باشید؛

انواع کمربند های طبی مناسب بیرون زدگی دیسک کمری

 • کمربند های طبی فنر دار (Lumbosacral Corset)

این نوع کمربند معمولا در مراحل خفیف کمردرد های مربوط به فتق دیسک کمری تجویز می شود.

این کمربند با داشتن فنرهایی در ساختار خود باعث جذب نیروها و فشار ها به کمر شده و تا حدودی فشار را از روی مهر ه ها برمی دارد.

مدت زمان پوشیدن این کمربند طبق دستور پزشک می باشد  در این مرحله تقویت عضلات کمر بسیار توصیه می شود.

دیسک کمر.کمربند طبی دیسک کمر.کمربند طبی

 • کمربندهای طبی سخت (Lumbosacral Rigid Brace)

این نوع کمربند ها هم بعنوان درمان های غیرجراحی و هم بعنوان یک نگهدارنده بعد از عمل جراحی محسوب می شوند.

جنس این کمربند سخت و محکم بوده و درصد زیادی از حرکات کمر را محدود کرده،

و فشار را از روی ستون مهره ای برمی دارند و ثبات نسبی ستون فقرات را فراهم می کند و در مراحل پیشرفته بیرون زدگی حائز اهمیت است.

مدت پوشیدن این کمربند نیز طبق گفته پزشک متفاوت است و بستگی به میزان شدت علائم دارد.

دیسک کمر.کمربند طبی دیسک کمر.کمربند طبی

 

سوالات رایج استفاده از کمربند های طبی برای کنترل فتق دیسک

 

– نحوه پوشیدن، زمان پوشیدن و شستشوی کمربند های طبی چگونه است؟

اکثر افراد بعد از دریافت کمربند طبی خود در مورد نکات مراقبتی از کمربندهای طبی و همینطور مدت زمان بستن کمربند طبی، نحوه بستن کمربند طبی و رعابت نکات بهداشتی کمربند سوالات متداولی دارند، در این راستا در فایل بارگذاری شده در لینک صفحه زیر می توانید تمامی نکات گفته شده را بخوانید:

آموزش به بیمار؛ راهنمای نحوه ی استفاده از کمربندهای طبی (TLSO & LSO Brace)

 

32 دیدگاه برای “کمربند های طبی برای کنترل بیرون زدگی دیسک کمری را بشناسید!

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   ابتدا باید منشا این درد های کمری که می فرمایید مشخص بشه و با توجه به علت می تونید نوعی از کمربند های طبی رو استفاده کنید.برای تشخیص علت این دردها حتما به
   پزشک مراجعه کنید.در مقاله دیگری از سایت در مورد علت های معمول کمردرد مزمن صحبت شده که می تونید این مقاله رو با کلیک روی لینک پایین بخونید:
   نکاتی در مورد انواع کمردردها
   ممنون از همراهی شما.

 1. علیرضا گفته:

  سلام من دوتا دیسکم زده بیرون و مهره هام فاصله دارن چه کمبرندی باید بگیرم دوتا دکتر رفتم فقط قرص دادن ک ارامبخشه من برای کارم همش سر پام ممنون میشم راهنمایی کنید

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما،
   با این شرح حالی که فرمودین باید فیزیوتراپی برای تقویت عضلات کمرتونو فراموش نکنید.اینکه بیرون زدگی دیسکتون در چه مرحله ای باشه برای استفاده از کمربند طبی مهم هست ولی با توصیفات شما به احتمال زیاد کمربند طبی نیمه سخت مناسب شماست.لطفا برای معاینه و ارزیابی بیشتر حتما با منشی کلینیک یک وقت حضوری هماهنگ کنید.

 2. محمد گفته:

  سلام
  قسمت انتهایی ستون فقرات من
  حالت انحنا داره
  میخواستم ببینم حتما باید برم پیش پزشک mri بگیرم یا با کمربند سخت درمان میشه

 3. میثم گفته:

  درود

  بنده دیسک L5 بیرون زدگی دارد و دکتر کمربند طبی پمپ دار را برای من تجویز کرده آیا این کمبربند درد را کاهش می دهد یا استفاده طولانی مدت باعث جا رفت دیسک می شود.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   بله نوع کمربندی که دریافت کردید به نام پنوماتیک هست یا همون پمپی که به اصطلاح گفتین. بله این نوع کمربند ها جهت کاهش درد بسیار موثر هستند.
   سعی کنید طبق دستور دکتر از کمربند استفاده کنید و با توجه به مشکلی که مطرح کردید بهتر است در کنار پوشیدن کمربند طبی، حرکات و و رزش های مناسب عضلات پشتی رو انجام بدین تا باعث تقویت عضلات بشن.اینکه دیسک شما کاملا برطرف بشه بستگی به درجه بیرون زدگی دیسکتون داره اگر در مرحله اول باشید احتمال دارد ولی فرد به فرد متفاوت و معمولا اگر مراقب های گفته شده را انجام دهید نیاز به جراحی پیدا نخواهید کرد و دردتان بطور کامل برطرف میشود. ورزش و تقویت غضلات کمری را در مدت استفاده از کمربند طبی فراموش نکنید!

 4. اصغر سرداری گفته:

  سلام
  من دیسک ۳و۴ خفیف بیرون زده لطفا بهم بگید کمر بند میتونه به بهبودم کمک کنه اگه جواب بله است لطفا نوع کمر بند رو برام مشخص کنید

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   بله قطعا کمربند طبی می تونه به شما کمک کنه از نوع کمربند چهار فنره و یا کمربند های سخت ولی اولی برای چیزی که گفتین مناسب تره. اما برای تشخیص بهتر و معاینه ارزیابی بهتر حضوری کلینیک تشریف بیارین.
   تجویز نوع دقیق کمربند بنا به شرایط هر کس متفاوته و این کار تنها با معاینه حضوری امکان پذیره
   ممنون از همراهی شما

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   شدت بیرون زدگی دیسک شما چقدر است ؟
   اگر در مرحله شدید بیرون زدگی باشید شاید پوشیدن کمربند طبی کمکی به بهبودی شما نکند ولی در مراحل اولیه دیسک بسیار موثر است و میتواند فشار زیادی را از روی ستون فقرات شما بردارد.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   کمربند طبی از نوع سخت برای شما مناسب است و برای سفارش دادن ان نیاز است تا از شما اندازه گیری انجام شود و برای شما ساخته شود.
   لطفا با شماره ثابت کلینیک تماس بگیرید و هماهنگ کنید

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   پزشک با توجه به شدت بیرون زدگی دیسک کمربند را تجویز میکنند. بجز عدم تجویز کمربند طبی ، فیزیوتراپی را هم تجویز نکرده اند؟
   بطور کلی در درجات خفیف بیرون زدگی دیسک توصیه می شوند که از کمربند های طبی چهار فنره در زمان های فعالیت های روازنه و در هنگام ایستادن استفاده شده و البته در کنار آن تقویت عضلات کمری نباید فراموش شود.

 5. میترا گفته:

  سلام وقت بخیر من دیسک ۴و۵ زده بیرون رفتم فیزیوتراپی گفتن بایدکمربندببندی میخواستم بدونم چه کمربندی ودرروزچقدراستفاده کنم دیسک کمرم خفیف هست امااکثراوقات درددرپای سمت‌ چپم دارم

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   در صورتی که بیرون زدگی دیسک شما از نوع خفیف می باشد، کمربندهای چهار فنره طبی برای شما مناسب خواهد بود اما در مورد درد سمت چپ، این مورد نیاز به بررسی بیشتر مانند معاینه و ارزیابی دارد ممکن است نشانه ای از پیشرفت بیرون زدگی دیسک شما باشد به همین پیشنهاد میکنیم حتما به پزشک خود مشورت کنید.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   برای لغزندگی مهره ها می توانند از کمربند های طبی از نوع سخت استفاده کنند برای تهیه و ساخت این کمربند طبی می توانید با کلینیک تخصصی ارتز و پروتز پژم تماس بگیرید و برای مراجعه حضوری هماهنگ فرمایید

 6. عدنان گفته:

  سلام وقت بخیر من دیسک کمر مهره ۵هست و دکترم چند جلسه لیزر درمانی تجویز کرد وهیچ نوع کمر بند بدام تجویز نکرد ایا لازم هست بدون دستور پزشک کمربند تهیه کرد و چه نوع کمر بند هست درضمن حتی جلسه فیزیو تراپی هم ننوشت برام

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   بیرون زدگی دیسک شما در چه مرحله ایست ؟ (خفیف/متوسط/شدید)
   برای تهیه کمربند طبی مناسب لطفا با منشی هماهنگ کنید تا ضمن معاینه حضوری نوع کمربند مناسب به شما داده شود.

 7. منوچهر گفته:

  سلام و عرض خسته نباشید . بنده دچار بیرون زدگی دیسگ بین مهره ای L5 و S1 از نوع نسبتا شدید دارم یک دوره فیزیوتراپی رفتم و بدتر شد البته بدلیل دادن حرکات متناقض و در فیزیوتراپی دوم تنها به ۴ تمرین کاهش داده شد الان در حال حاضر کنترل شده و مشکلی ندارم ولی حالت گز گز در پای راستم در پیاده رویهای زیاد بوجود میاد لازم است به این مطلب اشاره داشته باشم که بیرون زدگی در طرف چپ بوده و در حالت رانندگی طولانی سیاتیک طرف چپم اذیت میکنه ، میخواستم ببینم برای این وضعیت میتونم از کمربند مخصوص استفاده کنم و نیز چه نوع و تا چه مدت . متشکرم

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما همراه گرامی
   ممنون از شرح حال کاملی که گفتین
   در مرحله اول توصیه می شود به پزشک متخصص مراجعه کرده و از روی MRI شما تشخیص وضعیت فعلی شما داده شود ولی بابت استفاده از کمربند های طبی با توجه به علائم و شرح حالی که دادین کمربند های طبی از نوع سخت و همینطور کمربند های چهار فنره می تواند در کنار تقویت عضلات کمری شما بسیار موثر شود.مدت زمان استفاده کمربند طبی بر اساس تشخیص پزشک و شدت آسیب تعیین می گردد.
   بطور کلی همانطور که گفته شد به دلیل علائم گز گز و انتشار آن در پای شما بهتر است ابتدا پزشک با عکس MRI معاینه و بررسی کند. اما در هر صورت فیزیوتراپی ، شنا(حتی بصورت راه رفتن در استخر) و استفاده از کمربند طبی می تواند برای کاهش درد و علائم شما موثر واقع شود.

 8. ارسلان الماسی گفته:

  با سلام و خسته نباشید.اینجانب دو تا از مهره های کمرم دچار بیرون زدگی دیسک شده.مهره های ۴و۵ پزشک از روی MRI فیزیوتراپی به مدت ده روز نوشتند و همچنین دارو تجویز کردند.ولی متاسفانه درد کمر ومخصوصا پای چپم کمتر نشده هیچ شدیدتر هم شده به طوری که حتی ۱۰ دقیقه هم نمیتوانم بنشینم.یا باید سرپا باشم یا دراز بکشم.کارم هم سخت هست.اگه لطف کنید منو راهنمایی کنید در مورد کمربند و یا عمل جراحی خیلی ممنون میشوم.برایتان آرزوی سلامتی دارم.با تشکر

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   تصمیم گیری در مورد وضعیت شما و عمل جراحی رو حتما باید پزشک متخصص تعیین کند
   ولی با کمربند های طبی از نوع سخت می توانید درد و علائم را کمتر احساس کنید. و همینطور فیزیوتراپی را جدی بگیرید و به تقویت عضلات خود بپردازید

 9. طوبی گفته:

  سلام خانمی ۵۰ ساله ام
  کمر درد دارم وهنگام ایستادن وراه رفتن پاهام درد می گیره
  ام آر ای دادم
  دکتر گفته تنگی کانال نخاع دارم اما کمر بند تجویز نکرده
  ایا میشه از کمربند استفاده کنم
  چه نوع کمر بندی؟

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   نیاز به معاینه و ارزیابی بیشتر می باشد ولی به احتمال زیاد با توجه به شرح حالی که ذکر کردین کمربد طبی از نوع سخت می تواند برای شما مناسب باشد این نوع کمربند بصورت سفارشی ساخت است و طبق اندازه گیری از شما ساخته می شود برای ارزیابی بیشتر پیشنهاد می کنیم به کلینیک بصورت حضوری مراجعه کنید

 10. کمال گفته:

  با سلام خسته نباشید من در مهره ۵ s1 دچار دیسک متوسط هستم با حرکات کششی دکتر حراکت اصلاحی تجویز کرد خیلی بهتر شدم ولی در رانندگی طولانی و مخصوصا وقتی زیاد سرپا وامیستم درد تو ناحیه راست کمرم زیاد میشه ولی اصلا مثل اوایل به پام نمیزنه می خواستم راهنمایی کنید آیا با کمربند طبی تو ماشین و سرپا ایستادن من کمک می‌کنه آیا این کمربند ها به بهبود دیسک من کمک می‌کنه و این که چه نوع کمربندی بخرم با تشکر فراوان.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   با توجه به شرح حال شما ، کمربند طبی از نوع چهارفنره می تواند مناسب باشد برای ارزیابی بیشتر و تهیه کمربند مناسب به کلینیک مراجعه کنید

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   عمل جراحی یا درمان های غیرجراحی برای کنترل بیرون زدگی های دیسک کاملا بسته به شرایط شما و شدت بیرون زدگی دارد و در این مورد نیاز به معاینه بیشتر و دیدن عکس های ام ار ای می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *