چگونه دررفتگی مادرزادی مفصل لگن در نوزادان با بریس درمان می شود ؟

شما در این مطلب با تعریف در رفتگی مادرزادی لگن در نوزاد، علت و عوارض و بطور مفصل با نحوه درمان با بریس که بصورت غیر جراحی در نوزادان با سنین کم تجویز می شود، آشنا می شوید

معروف ترین و موثرترین بریس برای درمان دررفتگی مادرزادی لگن، بریس پاولیک هارنس است که در ادامه بیشتر به آن پرداخته شده است و در انتها نکاتی را که در مورد پوشیدن این بریس برای نوزادان بسیار اهمیت دارد قرار داده شده است.

 

درمان دررفتگی مادرزادی لگن

علت دررفتگی مادرزادی لگن

زمانی که مفصل لگن نوزاد بصورت غیر طبیعی رشد کند بطوریکه سر استخوان ران در حفره ی لگنی قرار نگیرد، آن را دررفتگی مادرزادی لگن یا به عبارتی عدم تکامل مفصل لگن(Developmental Dysplasia of the Hip) یا به اختصار DDH نامیده می شود. علت دقیق ایجاد این عارضه بصورت دقیق مشخص نیست ولی آن را به زایمان های بریچ و سابقه ی ژنتیکی نسبت می دهند. نحوه تشخیص این عارضه بر عهده پزشک می باشد که علاوه بر علائم ظاهری با انجام تست های بالینی تعیین می گردد.

 

دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادان

 

عوارض دررفتگی مادرزادی لگن

اگر این اختلال در نوزاد دیر تشخیص داده شود و یا درمان نگردد، نوزاد دچار عوارضی مانند محدودیت حرکت لگن،لنگش و افزایش لوردوز کمری خواهد شد و بطور کلی راه رفتن نوزاد را تحت تاثیر قرار می دهد.

درمان های غیر جراحی دررفتگی مادرزادی لگن

اغلب این دررفتگی مادرزادی با پوشیدن این بریس پاولیک هارنس (نوعی کمربند مخصوص) در زیر ۴ ماهگی درمان می گردد برای نوزادان ۳ تا ۹ ماهه تجویز این وسیله بهترین گزینه درمانی است ولی در سنین بالاتر از بریس های دیگر مانند بریس دور کننده پاها (hip abduction brace) استفاده می شود. بنابراین درمان با توجه به سن نوزاد تعیین می گردد.

تمرکز این نوشتار روی مهم ترین  بریس برای درمان دررفتگی مفصل لگن نوزاد در سنین پایین (زیر ۴ ماهگی) یعنی پاولیک هارنس که نوعی کمربند مخصوص  است ؛

بریس پاولیک هارنس در درمان دررفتگی مادرزادی لگن

بریس دور کننده ران در درمان دررفتگی مادرزادی لگن

 

پاولیک هارنس وسیله یا بریسی بصورت یک کمربند مخصوص است که پاها را بصورت خم و دور از هم قرار می دهد و به مفصل لگن کمک می کند تا بطور طبیعی شکل بگیرد. اگر چه پوشیدن پاولیک هارنس گاهاً برای والدین و نوزادان سخت است ولی در صورت غفلت در درمان آن، همانطور که گفته شد، مفصل لگن بصورت غیر طبیعی تکامل پیدا کرده و عوارض بعدی مانند لنگش دائمی در حین راه رفتن، درد در باسن و لگن، افزایش گودی کمر به وجود می آید.

این وسیله زمانی بصورت موثری در درمان دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادان عمل می کند که با بسته شدن درست و فیت مناسب باشد و به گونه ای طراحی شده است که به ارامی پای نوزاد را در وضعیت مناسب قرار می دهد و به مفصل لگن کمک می کند در سر جای خود و بصورت نرمال رشد می کند.

اجزای بریس پاولیک هارنس

این وسیله از جنس نرم می باشد و هر ۲ تا ۴ هفته نیاز به تنظیمات مجدد توسط کارشناس ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) و یا پزشک دارد.مدت زمان استفاده وبهبود این ضایعه به مدت زمان تکامل مفصل لگن که به وسیله ی عکس های دوره ای اولتراسوند گرفته می شود، تعیین می گردد که بطور متوسط  ۱۶-۱۲ هفته است.

کمربند مخصوص دررفتگی مادرزادی لگن در نوزادان

نحوه بستن بریس پاولیک هارنس

برای تحویل گرفتن این بریس باید به مراکز ارتوپدی فنی از طرف پزشک معالج مراجعه کنید و ارتوزیست با معاینه کامل و پوشیدن بریس، آن را تنظیم کرده و در همان جلسه بریس تحویل داده می شود و همینطور کارشناس شما با تمام جزئیات نحوه پوشیدن درست را به شما توضیح خواهد داد.

نکاتی که باید در هنگام پوشیدن از پاولیک هارنس بدانید؛

  • حتما پاولیک هارنس باید روی بدن پوشیده شود تا بتواند وضعیت درست را به مفصل لگن بدهد.
  • تنها در زمانی بریس را بیرون درآورید که با اجازه پزشک باشد در غیر اینصورت از درآوردن بریس خودداری کنید.
  • اگر با گریه نوزاد در روزهای اول مواجه شدید به دلیل وجود درد نیست و تنها دلیل آن عدم توانایی نوزاد برای صاف کردن کامل بدن خود می باشد که بعد از مدتی این سازگاری با بریس ایجاد می شود.
  • تنها در صورت الزام و ضرورت بریس را بشویید. بریس را می توان با آب ولرم و صابون شسته و در هوای آزاد خشک کنید.
  • زمانی که استرپ سینه ای بسته می شود، شما باید بتوانید به اندازه دو تا سه انگشت به راحتی از زیر آن عبور دهید، این مورد به تنفس راحت کودک کمک می کند و در صورتی که استرپ سینه ای خیلی شل باشد، استرپ شانه ای سر می خورد و تاثیر بریس کم و یا ازبین می رود.آموزش بستن پاولیک هارنس در نوزادان
  • دو استرپ پایینی زانو باید محکم بسته شوند تا از لیز خوردن پا از آنها جلوگیری کند.

نحوه بستن پاولیک هارنس در نوزادان

  • سکگ های جلویی و عقبی توسط کارشناس ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) در بازدید های منظم تنظیم خواهد شد لطفا خودتان در این مورد اقدام نکنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *