با کفی های طبی برای جبران کوتاهی پا آشنا شوید!

انواع اختلاف طول اندام ها و درمان آن

 

حتما شما هم شگفت زده خواهید شد وقتی بشنوید که تنها ۱ نفر از هر ۴ نفر دارای طول اندام های یکسان هستند.در بسیاری از افراد این اختلاف بسیار ناچیز است و در کل زندگی فرد این اختلاف را متوجه نمی شود و آسیبی خاصی برای فرد ایجاد نمی گردد.اما زمانی که اختلاف طول اندام با علائم همراه هستند برای فرد آزار دهنده می شوند.

در این مطلب می خواهیم به انواع کوتاهی پا و انواع کفی طبی مناسب آنها صحبت کنیم.

اختلاف طول اندام ها چه زمانی مشکل ساز است؟

اختلاف طول اندام ها وضعیتی است که در آن طول یک پا از دیگری تفاوت دارد و معمولا باعث کمر درد های مزمن می گردد.علائم و شدت این اختلال از فردی به فردی دیگر  متفاوت است و بستگی به میزان اختلاف طول دارد. مطالعات نشان می دهند که ۶۰ درصدکل افراد دارای این اختلال و همچینن سومین علت در اسیب های طولانی مدت در ورزشکاران است.بطورکلی این نوع عارضه به دو صورت عملکردی (کاذب) و ساختاری (آناتومی و واقعی) دسته بندی می شود دسته ی سومی هم وجود دارد که آن را اکتسابی یا محیطی می گویند که نسبت به دو نوع اول بسیار نادر است.

 

اختلاف واقعی طول اندام ها 

در اختلاف طول اندام ها به صورت ساختاری یا واقعی، اختلاف طول بین استخوان های اندام تحتانی وجود دارد که طول یک استخوان از دیگری کوتاه تر است.این نوع از اختلاف طول، بصورت ژنتیکی بوده و فرد همراه با این اختلال به دنیا بیاید.این وضعیت حتی می تواند بصورت عفونت در دوران رشد(کودکی یا نوجوانی) به وجود آید بعلاوه بعضی از اختلالات ستون فقرات (مانند اسکولیوز) نیز ممکن است باعث ایجاد این اختلاف طول بصورت ساختاری شوند.

اختلاف کاذب طول اندام ها

در اختلاف طول اندام ها بصورت عملکردی یا کاذب، استخوان ها علت این عارضه نبوده بلکه به دلیل وضعیت لگن و عضلات در یک سمت می باشد. عدم انعطاف پذیری و ضعف عضلات نزدیک کننده ران و همچنین مایل بودن وضعیت لگن از جمله علل آن است.

دسته سوم که بصورت محیطی دچار این اختلال می گردند،به علت ارتفاع سطوحی که پاها خود را در زمان استراحت یا راه رفتن قرار می دهد، ایجاد می گردد.سطوح شیبدار، ناهموار و موج دار از این دسته هستند که باعث اختلاف طول اندام ها بصورت اکتسابی در طولانی مدت می شوند.

این وضعیت روی لگن و کمر اثر می گذارد و باعث تغییر مرکز ثقل از محل خود شده و بدن این تغییر را بصورت حرکت به سمت جلوی لگن در سمت پای کوتاه جبران می کند که در نهایت باعث خم شدن زانوی پای بلند تر ،خم شدن مچ پا و چرخش به چرخش پاشنه پا در سمت پای کوتاه می شود.

کوتاهی واقعی و کاذب پا

چه علائمی اختلاف طول اندام ها را هشدار می دهند؟

شایع ترین علامت همه انواع اختلاف طول اندام ها درد مزمن کمر (پشت) می باشد. در کوتاهی پا بصورت ساختاری فرد ممکن است آرتروز زانو و لگن، درد زانو، پلانتارفاشیاتیس (درد پاشنه) و یا درد در ناحیه پنجه پا (متاتارسالژیا) را تجربه کند.

علائم این اختلال فرد به فرد، بسته به نوع، شدت و علت ایجاد این اختلاف طول متفاوت می باشد ولی بطور کل علایم آن را می توان بصورت زیر خلاصه کرد:

 • کمردرد
 • درد لگن، زانو و پا
 • لنگش با عدم تعادل در حین راه رفتن
 • احساس خم شدگی به یک سمت
 • خستگی زودهنگام در راه رفتن و فعالیت
 • دردهای زیاد و مکرر کمر یا درد اندام ها بدون هیچ اسیب قبلی
 • احساس ناراحتی در هنگام خم شدن یا ایستادن برای مدت زیاد

 

کوتاهی پا چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تعیین قرینگی طول اندام ها، در حالت ایستاده و راه رفتن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

اگر درمانگر شما به وجود اختلاف طول اندام بصورت ساختاری شک کنند از رادیوگرافی اسکنوگرام استفاده می شود.اسکنوگرام یکی از بهترین راه های تشخیص محل و شدت اختلاف طول اندام ها می باشد.رادیوگرافی اسکنوگرام، یکی از رادیوگرافی های تخصصی می باشد که توسط پزشکان ارتوپدی درخواست می شود . این رادیوگرافی در تمامی مراکز تصویربرداری و رادیولوژی قابل انجام نمی باشد.در این نوع رادیوگرافی، در کنار هر یک از استخوان های اندام تحتانی خط کش هایی وجود دارد که به طور دقیق طول هر کدام را اندازه گیری و گزارش می دهد

این روش، اندازه گیری دقیقی از استخوان ها در اندام تحتانی را گزارش داده و میزان دقیق کوتاهی را مشخص می کند.در کلینیک ها بصورت بالینی از یک متر پارچه ای اندازه گیری می شود.

 

روش های تشخیص کوتاهی پا

درمان کوتاهی پا با کفی و کفش طبی

نکته ای که در تشخیص این اختلال وجود دارد این است که باید نوع این کوتاهی مشخص شود تا درمان متناسب آن صورت گیرد؛

درمان کوتاهی عملکردی با کفی های طبی

در این درمان به دلیل منشا اصلی اختلال که بصورت سفتی یا عدم تعادل گروه های عضلانی اتفاق افتاده است،توسط فیزیوتراپی و ورزشهای مخصوص برطرف میگردد.کوتاهی عملکردی یا کاذب باعث بهم خوردن راستا در اندام تحتانی شده که برای این ناهنجاری ها از کفی مناسب ساخته شده توسط کارشناس ارتوپدی فنی استفاده می شود

کوتاهی های کاذبی که به دلیل اسکولیوز نیز به وجود آمده اند با ساخته شدن کفی طبی به همراه بریس های اصلاحی ستون فقرات توسط کارشناس ارتوتیست قابل بهبودی است و یا در مواردی که پزشک تشخیص می دهد در کنار آن ورزش های کششی و جلسات فیزیوتراپی انجام میشود. در این نوع کوتاهی پا، ممکن است مدتی پس از پوشیدن کفی همراه با جلسات فیزیوتراپی ارتفاع کوتاهی به تدریج کاهش یابد.

 

درمان کوتاهی ساختاری با کفی های طبی

در درمان کوتاهی پا بصورت واقعی از کفی های طبی به اندازه  طول اختلاف اندام ها جبران می شود و می تواند بصورت کفی در کفش فرد و یا در لایه میانی زیره کفش فرد قرار داده می شود.با در نظر گرفتن عمق و حجم کفش ها، معمولا کوتاهی های که حدود ۱ سانتی متر و کمتر هستند می توانند در کفش استفاده شوند.این نوع کوتاهی بهتر است زیرا وزن زیادی را به کفش اضافه نمی کند و بطور کامل توسط کفش پنهان می شود اما اگر اندازه کوتاهی بیش از ۱ سانتی متر باشد معمولا توسط کاشناس ارتوتیست (ارتوپدی فنی) طراحی شده و و این میزان کوتاهی در لایه میانی زیره کفش قرار داده میشود.که در این صورت کفش برای آن فرد بصورت سفارشی ساخته می شود.در این نوع کوتاهی، کفی یا کفش طبی باید همیشه پوشیده شود.

کفی و کفش طبی برای کوتاهی پا

*نکته مهم در درمان با کفی های کوتاهی*

اگر کوتاهی ساختاری به دلیل عمل های جراحی از جمله تعویض مفصل لگن یا زانو به وجود آمده باشد.تمام طول اندازه گیری میزان کوتاهی باید در کفی اعمال شود.این به بدین معناست که اگر پای چپ ۱ سانت از پای راست بلند تر است، اغلب همان ۱ سانت را برای جبران کوتاهی اعمال می کنیم و در این حالت فرد نیز احساس راحتی می کند.

اما زمانی که اختلاف طول ژنتیکی یا مادرزادی باشد، معمولا اندازه دقیق کوتاهی برای فرد قابل تحمل نیست زیرا بدن بصورت طبیعی خود را با این شرایط سازگار کرده است و با جبران کردن کوتاهی به همان اندازه برای فرد ناراحت کننده خواهد بود. در این موارد برای جبران کوتاهی معمولا از ۶۰ تا ۷۰ درصد اختلاف طول برای جبران شروع می کنند و این مقدار را بر اساس گزارش راحتی فرد در حین استفاده، تنظیم کرده و ساخته می شود.

روند بهبودی با استفاده از کفی طبی برای کوتاهی پا

زمانی که اندام ها به وسیله کفی طبی مناسب با لحاظ کردن کوتاهی باعث یکسان کردن طول پا ها می شود. نباید انتظار داشت که در همان لحظه بهبودی اتفاق بیفتد.  در ابتدا ممکن است فرد حتی به سختی راه برود و بعد از مدتی با پوشیدن مداوم آن احساس راحتی ایجاد شود.در این مورد حتما با پزشک معالج و کارشناس ارتوپدی فنی مشورت بگیرید.

 

22 دیدگاه برای “با کفی های طبی برای جبران کوتاهی پا آشنا شوید!

 1. سیروان گفته:

  سلا من بر اثر شکستگی پای چم از چند نقطه دچار کوتاهی پا شده ام از هر کس میپرسم میگن چاره ات فقط کفش طبی است لطفا راهنمایی کنید ،با تشکر

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   آیا پزشک کوتاهی شما رو تشخیص داده ؟
   در صورت تشخیص کوتاهی و اختلاف طول اندام های شما، ما میتونیم متناسب با شرایطتتون کفش طبی یا کفی طبی براتون درست کنیم.
   برای مراجعه حضوری به کلینیک از طریق شماره ثابت کلینیک اقدام بفرمایید:
   ۰۲۱۷۷۷۱۸۹۰۶
   کلینیک ارتوز و پروتز پژم- فلکه سوم تهرانپارس- خیابان حجربن عدی- خیابان علیدوستی- پلاک ۱- واحد ۱

 2. محمد گفته:

  سلام.من پاهام براثرفلج اطفال دچار مشکل شده بعد ار عمل جراحی روی پای راست هنوز ۲سانت کوتاه هست با تایید دکتر بعد از اسکنوگرافی.در اخرین مراجعه دکتر گفت باید کفش طبی بگیری ولی کفش اگه بخواد ۲سانت از بیرون ارتفاع داشته باشه یطوری میشه لطفا راهنمایی کنید.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز،
   همانطور که در مطلب بالا توضیح داده شد اگر کوتاهی شما بیشتر از یک سانت است، برای حفظ ظاهر کفش، برای شما بصورت سفارشی کفش طبی ساخته می شود بدین صورت که مقداری از کوتاهی (۱ سانت) بصورت مخفی در داخل کفش و ۱ سانت دیگر از زیر کفش اضافه می شود و عموما مشکل ظاهر برطرف می شود.
   برای معاینه و ارزیابی دقیق تر توسط کارشناسان ما و سفارش کفش طبی برای کوتاهی می توانید با هماهنگی قبلی بصورت حضوری در کلینیک اقدام نمایید.

  • pezhamclinic گفته:

   سلام دوست عزیز
   لطفا برای تهیه کفی طبی کوتاهی با منشی کلینیک هماهنگ کنید تا پس از معاینه و ارزیابی برای شما کفی طبی مناسب طراحی و ساخته شود

 3. فرزانه گفته:

  سلام دوست من در اثر عفونت در لگن در بچگی براش پیش اومده الان یک پاش از اونیکی ۸ سانت کوتاهتر هست آیا بازم کفی طبی رو پیشنهاد میکنید یا بی فایده س؟

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   در صورت وجود اختلاف طول اندام ها و کوتاهی یک پا، کفی طبی پیشنهاد می شود .
   برای تشخیص دقیق مقدار کوتاهی، همانطور که در بالا عنوان شد می توانید از رادیوگرافی اسکنو گرام استفاده کنید
   و بعد از ان با معاینه و ارزیابی کارشناس برای شما کفی طبی ساخته خواهد شد.

 4. منتظرم لطفا جواب بدید ممنون گفته:

  سلام بنده در کودکی زمین خوردم ولی دکترا تشخیص نتونستن بدن. تا اینکه تو ۱۶،۱۷ سالگی کونگفو رو شروع کردم و بعد از یک و نیم یا دو سال ورزش کردن،، متوجه کوتاهی پام شدم. الان ۲ سانتی متر کوتاهی پا دارم و دکتر ارتوپدی کفی طبی رو برام سفارش کرده. عجله ندارم ولی به نظرتون چقدر طول میکشه درمان بشم؟ ۱۸ سالمه

  لطفا پاسختونو ایمیل کنید خیلی سپاسگزارم

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   همانطور که در مطلب آمده است اگر کوتاهی شما از نوع ساختاری باشد یعنی کوتاهی از استخوان اتفاق افتاده باشه باید همیشه کفی طبی را استفاده کنید ولی اگر کوتاهی شما عضلانی باشد بستگی به شدت کوتاهی دارد تا حدودی زیادی ممکن است کوتاهی با کفی طبی بعد از مدتی جبران شود

 5. مهدی گفته:

  سلام. خدا قوت
  بنده پای چپم تقریبا۲ سانتیمتر کوتاهی داره و از قسمت زانو کج شده به طرف داخل .پاهام رو کنار هم میزارم پای چپم از زانو به پایین کجه رو به بیرون .راه که میرم خجالت میکشم آیا با کفش کوتاهی مشکلم حل میشه. لطفا راهنمایی کنید .باتشکر

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   علت کوتاهی اندام شما چه بوده است؟
   با جبران کوتاهی در زیر کفی یا کفش لنگش شما تا حدود زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.
   در مورد مشکل زانو که فرمودین حتما باید حضوری تشریف بیارین کلینیک تا بررسی کنیم.

 6. جهانشیر جمشیدی گفته:

  سلام من ۵۰سالمه ۸سانت کوتاهی پای راست دارم وار مچ پا وقتی فشار میاد خم میشه آیا راهی برای حل این موضوع هست آدرسش کجاست لطف م کنید اگه جوابم را بدهید

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   آیا قبلا از کفی طبی برای کوتاهی اندام خود استفاده کرده اید؟
   برای معاینه و ارزیابی بیشتر لطفا بصورت حضوری با منشی کلینیک هماهنگ کنید : ۰۲۱۷۷۷۱۸۹۰۶
   آدرس : کلینیک ارتوز و پروتز پژم – فلکه سوم تهرانپارس –
   خیابان حجربن عدی – خیابان علیدوستی – پلاک ۱ – واحد ۱

 7. hani گفته:

  سلام ببخشید من از وقتی ک ب دنیا اومدم بصورت مادرزادی پای چپم لاغرتر و کوتاهتر ازپای چپم بوده.درکودکی دکتر بردن که گفتن راهی نداره…الان ذوم نمیشه دکتر برم ایا درمانی وجود داره؟کلا ران ساق پا وپایراستم کوچیکتره😔

 8. محمدی گفته:

  سلام من به خاطر تعویض مفصل ران دچار کوتاهی پای چپ شده ام ۴۶سال دارم فک الا دچار تاندونیت کف پا زانو درد و حتی درد شدید در ناحیه جلوی لگن شده ام آیا در کلینیک شما اسکن کف پا یا درمانی برای این عوارض هم وجود دارد علاوه بر دادن کفش طبی

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   بله در کلینیک ارتوپدی فنی پژم خدماتی مانند کفی طبی و کفش طبی برای جبران کوتاهی یک اندام با معاینه و ارزیابی و انجام اسکن کف پا انجام می شود
   برای هماهنگی با منشی کلینیک تماس حاصل فرمایید
   ۰۲۱۷۷۷۱۸۹۰۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *