درمان قوز پشتی با کمربند اصلاحی کیفوز (بریس کایفولوژیک)

بریس اصلاحی کیفوز، کایفولوژیک

ستون فقرات انسان دارای یک قوس پشتی به نام “کایفوز” است که مقدار نرمال آن در نوجوانان در حال رشد بین ۲۰ تا ۴۰ درجه متغیر است. اگر مقدار این زاویه از ۴۵ درجه فراتر رود به آن “هایپرکایفوز” یا “قوز پشتی” یا “گوژپشتی” گفته می شود. اگر شما و یا کودکتان مبتلا به هایپرکایفوز یا قوز پشتی هستید و برایتان بریس تجویز شده بدون شک سوالات زیادی در این خصوص دارید. اگر پزشکتان به شما پیشنهاد کرده باشد تا تحت معاینات مرتب قرار بگیرید ممکن است که شما نیاز به یک سری اطلاعات عمومی در مورد قوزپشتی یا هایپرکایفوز داشته باشید و یا بدانید که چرا این مشکل ممکن است بدتر شود.

برای اطلاعات بیشتر برای شناخت بیشتر انواع قوز پشتی می توانید مقاله زیر در سایت پژم را بخوانید :

انواع قوز پشتی

بریس کایفولوژیک (kyphologic brace) یا بریس اصلاحی کیفوز چیست ؟

همانطوری که در شکل می بینید، این بریس به شکل یک نیم تنه است که به راحتی در زیر لباس پوشیده می شود. این بریس پلاستیکی از زیر بغل تا لگن ادامه پیدا می کند و از جلو باز و بسته می شود. به قسمت پشتی این بریس یک پد اضافه می شود تا به ناحیه قوز پشتی فشار وارد کند. دو نیرو هم از ناحیه شانه به سمت عقب نیرو وارد می کند تا در مجموع با نیروی پد پشتی بتوانند ستون فقرات را صاف کنند.

بریس کایفولوژیک برای چه افرادی تجویز می شود؟

در حالت کلی، برای افراد با انحناهای بین ۴۵ تا ۶۵ درجه می توان بریس کایفولوژیک تجویز کرد. برای افراد با انحناهای شدیدتر نیازمند استفاده از بریس های محکم تر مانند بریس میلواکی می باشد. اگرچه استفاده از بریس برای بیماران چندان خوشایند نیست اما این تنها گزینه درمان این بیماران با داشتن انحنایی در این محدوده است.

هدف از تجویز بریس کایفولوژیک چیست؟

هدف از تجویز بریس جلوگیری از افزایش انحنای ستون فقرات و اصلاح راستای آن است. از آنجاییکه ستون فقرات کودکان و نوجوانان انعطاف پذیری بیشتری نسبت به بزرگسالان دارد، بریس کایفولوژیک می تواند راستای ستون فقرات بیماران را اصلاح کند. بطوریکه بعد از بلوغ اسکلتی، این اصلاح بدست آمده حفظ خواهد شد و بازگشت نمی کند.

اگر پزشک شما پوشیدن “بریس کایفولوژیک” را برایتان تجویز کرده است تمام توجه شما به این سوالات جلب خواهد شد که هدف از پوشیدن بریس چیست و چه مدتی نیاز است که بیمار بریس را بر تن کند. در مقاله تلاش شده است که به تمامی سوالات شما پاسخ داده شود اما اگر برای شما سوالی خارج از این مطالب مطرح است حتما با همکاران ما در مرکز ارتوز و پروتز پِژَم مشورت کنید.

انواع قوز پشتی

سوالات رایج مراحعه کنندگان در مورد بریس اصلاحی کیفوز (بریس کایفولوژیک)

در ادامه به مهم ترین سوالاتی که مراجعین کلینیک پژم در این زمینه دارند، پرداخته ایم ؛

آیا داشتن اضافه وزن بر پیشرفت زاویه قوز پشتی تاثیر دارد؟

بله. افراد دارای وزن زیاد ممکن است بیشتر از افراد با وزن نرمال دارای هایپرکایفوز یا قوز پشتی شوند.

آیا در زمانی که میزان پیشرفت انحنا بیمار در حال بررسی است بایستی فعالیت های بیمار محدود شود؟

جواب این سوال منفی است. ما به بچه ها و بزرگسالان این اطمینان را می دهم که فعالیت های خود را بدون هیچ محدودیتی انجام دهند. در حقیقت، ما اصرار می کنم که کودکان و بزرگسالانی هم که فعالیت بدنی کمی دارندآنرا افزایش دهند به خصوص ورزشهایی که همکاران ما در مرکز ارتوز و پروتز پِژَم در اختیار شما قرار می دهند. بعضی از افراد ممکن است به دلیل داشتن درد و یا خستگی، سطح فعالیت خود را محدود کنند که این با پوشیدن بریس برطرف خواهد شد.

اگر من تحت ارزیابی هستم تحت چه برنامه زمانی بایستی متخصص ستون فقرات خود را ببینم؟

جواب این سوال بستگی به سن و اندازه انحنای ستون فقرات شما دارد.کودک زیر دوازده سالی که دارای انحنای بیشتر از ۴۵ درجه می باشد و هنوز به بلوغ نرسیده، لازم است هر چهار ماه به یک متخصص ستون فقرات مراجعه کند. برای دخترانی با انحنای بیشتر از ۴۵ درجه که اولین پریود خود را گذرانده¬اند نیز باید هر ۴ تا ۶ ماه به متخصص ستون فقرات مراجعه کنند.

اگر یکی از فرزندان من مبتلا به قوزپشتی باشد آیا ممکن است کودکان دیگر من نیز به این بیماری مبتلا شوند؟

جواب این سوال مثبت است. خواهر و برادر بیمار مبتلا به قوز پشتی یا هایپرکایفوز بایستی توسط متخصص ستون فقرات ارزیابی شوند. ما بطور ویژه اگر کودکی را مشاهده کنیم که تحت معاینات دوره ای است، از والدین او می خواهیم برادر و خواهر کودک را هم برای معاینه بیاورند. این موضوع به ما این امکان را می دهد تا بدون دریافت هزینه اضافی بتوانیم در مورد ابتلای آنها به بیماری هایپرکایفوز یا قوز پشتی تشخیص سریعی بدهیم.

منبع درد در بیماری قوزپشتی یا هایپرکایفوز چیست؟

قوزپشتی می تواند منجر به انواع مختلف درد شود. ممکن است فرد در ناحیه کمری و یا پشتی (بین دو کتف) درد داشته باشد که این بدلیل بر هم خوردن راستای نرمال ستون فقرات ایجاد می شود. عضلات در اطراف ستون فقرات، به طور دائمی به ستون فقرات نیرو وارد می کنند تا بتوانند راستای آنرا در وضعیت نرمال حفظ کنند که این موضوع می تواند باعث خستگی عضلات شود.

بریس کایفولوژیک

بریس کایفولوژیک ساخته شده در کلینیک پژم 

چه مدت نیاز است تا من بریس کایفولوژیک را بپوشم؟

جواب این سوال بستگی به این موضوع دارد که سن شما در زمان شروع استفاده از بریس بریس چقدر است. سن شما تعیین کننده میزان بلوغ اسکلتی شماست و هرچه به زمان بلوغ اسکلتی نزدیک تر باشید مدت زمان استفاده از بریس کوتاه تر می شود. ولی برای اینکه یک بریس بهترین اثربخشی را داشته باشد باید بطور متوسط حدود ۱۸ ماه از بریس استفاده نمایید. معمولا پزشک معالج شما با استفاده از عکس رادیولوژی که از ستون فقرات خود گرفته اید، میزان بلوغ اسکلتی شما را تعیین می کند. پزشک معالج شما همچنین می تواند از روی عکس رادیولوژی تشحیص دهد که بریس چقدر توانسته راستای ستون فقرات شما را اصلاح کند.

چند ساعت در روز نیاز است تا من بریس کایفولوژیک را بپوشم؟

پاسخ این سوال بر اساس اندازه انحنای ستون فقرات، سن و نظر پزشک معالج می تواند متفاوت باشد. ولی برای اینکه بریس کایفولوژیک بیشترین تاثیر را داشته باشد بایستی بریس را بیست و دو یا بیست و سه ساعت در روز به تن داشته باشید و تنها در زمان استحمام و یا زمان انجام ورزش های هوازی می توانید آنرا باز کنید. مطالعات نشان داده اندکه بریس هایی که حداقل به مدت ۲۰ ساعت در شبانه روز پوشیده شوند، می توانند بسیار موثرتر از بریس هایی باشند که بصورت پاره وقت پوشیده می شوند.

آیا در هنگامی که من بریس کایفولوژیک را می پوشم، بایستی فعالیت هایم محدود شود؟

شما می توانید در هنگامیکه بریس را بر تن دارید هر فعالیتی را بدون هیچ محدودیتی انجام دهید. اگر می خواهیدتمرین خاصی را در کلاسهای بعد از مدرسه مانند رقص و ژیمناستیک انجام دهید که پوشیدن بریس انجام آن ها را پیچیده می کند، می توانید از پزشکتان بپرسید که آیا می توانید برای یک تا دو ساعت در حین انجام این تمرینات بریس را باز کنید یا خیر. اگر شما بیمار ما بودید حتما اجازه این کار را به شما می دادیم. ما بر این باور نیستیم که این یک یا دو ساعت بر میزان تاثیر بریس تاثیری داشته باشد و ازطرفی این زمان ها شاید باعث شوند تا بریس برای بیمار قابل تحمل تر به نظر بیاید.

ارزش انجام تمرینات ورزشی در هنگام استفاده از بریس کایفولوژیک در درمان قوزپشتی چقدر است؟

اگرچه تمرینات ورزشی همیشه برای بدن افراد مفید می باشد اما در زمان استفاده از بریس می تواند عضلات فرد را قوی تر کرده و بر اثربخشی بریس بیافزاید. در انحناهای بالاتر از ۵۵ درجه، ورزش به تنهایی نمی تواند باعث اصلاح راستای ستون فقرات شود و حتما بایستی همراه با بریس این وررزشها انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *