عملکرد پای مصنوعی هوشمند | پروتز هوشمند پا

پروتز هوشمند پا (پای مصنوعی هوشمند) چیست؟

پروتز هوشمند یا میکروپروسسور یکی از بهترین و دقیق ترین انواع پروتز میباشد که اخیرا با تحولات زیادی روبرو شده است. این نوع پروتزها که برای قطع عضوهای زیر زانو و بالای زانو کاربرد دارد، براساس اطلاعات دریافتی از محیط به پا حرکات پا را کنترل میکنند. این تکنولوژی حمایت ویژه ای را برای افراد از طریق مطابقت با سرعت های مختلف راه رفتن، کفش های مختلف و سطوح مختلف زمین فراهم می آورد. این نوع پاها تعادل بهتری نسبت به پروتزهای رایج داشته و انجام حرکات در آنها طبیعی تر به نظر میرسد. درادامه کلینیک پژم با نگاه جامعی به پروتز هوشمند پا، انواع آن و نحوه عملکرد آنها خواهد داشت.

یکی از مهم ترین نکات در جهت اقدام به تهیه پروتز هوشمند پا، انتخاب آن با توجه به ساختار اندام، توانایی فرد، سطح فعالیت وی و سطح قطع عضو میباشد. باتوجه به ضرورت مشاوره با متخصصین این حوزه برای دریافت مشاوره و برقراری ارتباط با کلینیک پژم میتوانید از راه های ارتباطی ذکر شده اقدام نمایید.

آیا پروتز هوشمند همانند پای واقعی عمل میکند؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت که بستگی به قطعات انتخابی دارد. همانطور که در بالا اشاره شد تحولات زیادی در طراحی این قطعات صورت گرفته برای همین با تنوع تقریبا زیادی روبرو هستیم. برخی مدل ها مناسب سطح هموار بوده و در سطوح ناهموار عملکرد ایده آلی را ندارند، اما برخی از جدیدترین مدل ها توانایی مطابقت با سرعت های مختلف و سطوح مختلف را داشته و تقریبا عملکردی شبیه به پا واقعی را ایفا میکند.

پنجه کربنی هوشمند PROPRIO اوسر

در سال ۲۰۰۶، نمونه اصلی پنجه کربنی هوشمند اوسر با هدف کاهش افتادن و شبیه سازی حرکت پا انسان توزیع شد. این پنجه برای افراد با سطح فعالیت پایین تا متوسط است که مچ پا را به صورت هوشمند کنترل میکند. این پنجه هنگام راه رفتن و زمانیکه پای پروتزی در مرحله بدون تحمل وزن یا Swing Phase است فاصله نوک پنجه به زمین را از طریق بالاآوردن قسمت جلوی پنجه افزایش میدهد و باعث کاهش گیرکردن نوک پنجه به زمین و افتادن میشود؛ و همچنین زاویه مچ پا با تغییر سطوح تطابق یافته و باعث افزایش ثبات روی سطوح شیب دار و پله ها میشود.

خصوصیات پنجه کربنی هوشمند PROPRIO اوسر

ـ افزایش فاصله نوک پنجه با زمین در فاز Swing راه رفتن
ـ تطابق اتوماتیک با سطوح مختلف زمین، سطح شیب دار و پله ها
ـ تیغه های کربنی داینامیک با خصوصیات Roll – Over
ـ دارای حالت ریلکس برای نشستن راحت و حالت chair-exit برای راحت تر بلندشدن از حالت نشسته
ـ باتری یکپارچه
ـ ضدآب بودن
ـ دارای اپلیکشن مخصوص برای سیتسم عامل iOS
ـ مناسب برای افراد با وزن حدود ۱۰۰ کیلوگرم
ـ دارای قابلیت تنظیم ارتفاع پاشنه برای پوشیدن در کفش های مختلف
ـ طراحی انگشتان با قابلیت پوشیدن صندل
ـ وزن آن با کاور پنجه حدود ۱.۵ کیلوگرم است
ـ ارتفاع خود پنجه ۱۸ سانتی متر است

 

پنجه هوشمند BIOM

 

بین پنجه های هوشمند یکی از منحصر به فردترین ها در پاسخگویی به تمامی سطوح مختلف زمین (هموار و ناهموار) میباشد.
در فاز ابتدایی شروع حرکت ـ تماس پاشنه با زمین ـ واکنشی همانند عملکرد عضلات خم کننده مچ پا به پایین را شبیه سازی میکند. در فاز انتهایی حرکت، حرکت مچ پا با قدرت و کنترل کافی رخ میدهد؛ با این قابلیت نحوه حرکت ساق پا شبیه سازی میشود و تاثیر بسزایی بر افزایش سرعت راه رفتن شخص داشته باشد. این پنجه قادر است واکنش های مناسب بر طبق وزن بیمار، سطح فعالیت و سرعت های مختلف راه رفتن داشته باشد. برطبق مشاهده درمانگران، ریسک مبتلا شدن به آرتروز زانو و آسیب های مفصلی در افرادی که از این پنجه استفاده کرده اند نیز بسیار کاهش یافته بود.

مشخصات پنجه BIOM

ـ ساخته شده از کربن و تیتانیوم، بازگشت انژی کمتر نسبت به انرژی دریافتی
ـ قادر به بازسازی عملکرد عضلات و حرکات از دست رفته مچ
ـ افزایش سرعت و مسافت راه رفتن
ـ کاهش فشار و آسیب به ستون فقرات، زانوها و لگن
ـ بالارفتن راحت تر از سطح شیب دار، ناهموار و پله
ـ وزن آن همراه با کاور و باتری: ۲.۳ کیلوگرم
ـ دارای دامنه حرکتی ۳۲ درجه

پنجه هوشمند Elan

پنجه هوشمند Elan حرکت و مقاومت مفصل مچ را بوسیله تغییر میزان مقاومت هیدرولیک برای ایجاد بهترین تعادل هنگام ایستادن، راه رفتن روی سطوح شیب دار و زمین های ناهموار تقلید میکند. این ویژگی باعث وارد آمدن نیروهای متقارن به اندام، افزایش سرعت راه رفتن و کاهش حرکات جبرانی میشود. محور حرکتی مچ پا در بهترین وضعیت، نزدیک به حالت طبیعی قرار میگیرد که باعث راه ر فتن نرم تر، ایمن تر و طبیعی تر میشود.

مشخصات پنجه Elan

ـ کنترل هوشمند حرکات به سمت بالا و پایین مچ
ـ حالت حمایت ایستادن پنجه باعث افزایش مقاومت فرد هنگام ایستادن میشود و باعث ایجاد تعادل و کاهش تلاش برای رسیدن به حالت طبیعی میکند.
ـ قابلیت تطبیق با تغییر سرعت فرد
ـ مقاومت plantar flex ّبرای ذخیره بیشتر انرژی و برگشت آن هنگام راه رفتن سریع یا بالا رفتن از سطح شیب دار افزایش میابد و مقاومت dorsi flex کاهش میابد.
ـ مقاومت Dorsi flex برای افزایش اطمینان بیمار هنگام پایین آمدن از شیب افزایش میابد، و مقاومت plantar flex کاهش میابد.
ـ در فاز swing راه رفتن برای افزایش فاصله نوک انگشتان از زمین و کاهش خطر گیر کردن نوک پنجه با زمین، مچ پا در حالت dorsiflexion باقی میماند.
ـ افزایش راحتی و کاهش فشارهای وارده به سوکت
ـ تعادل بین نیروهای وارده به اندام سالم و قطع عضو
ـ رضایتمندی بیشتر

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *