درمان و کنترل “راه رفتن با پنجه رو به داخل” در کودکان

راه رفتن با پنجه رو به داخل

در الگوی راه رفتن با پنجه رو به داخل (Intoning Gait)، پاها و در حقیقت کل اندام تحتانی بجای اینکه یک راستای موازی طی راه رفتن داشته باشند، به سمت هم قرار میگیرند

گاهی والدین از بد راه رفتن فرزند خود شکایت داشته، و گاه اظهار میدارند که پاهای کودک در موقع راه رفتن به هم گیر کرده و زمین میخورد.

بیماریهای مختلفی باعث این عارضه میگردد که شایعترین آنها افزایش زاویه بین سر و گردن ران به جلو(Anteversion) میباشد.

و معمولا بدشگلی های چرخشی در اندام های تحتانی خوانده می شود.

این کودکان بیشتر به صورت دوزانو با پای باز بصورت مینشینند. گاه چهارزانو نشستن برای کودک مشکل است . درموقع ایستادن کشگکها به داخل متوجه است .

در موقع راه رفتن پنجه پا را به داخل گذاشته و مثل کبوتر راه میروند باید به آنها توصیه کرد که از دو زانو نشستن کودک به صورت w جلوگیری کرده و کودک را چهارزانو بنشانند و روی شکم نخوابانند.

اما راه کنترل راه رفتن با پنجه رو به داخل باروش های غیر جراحی چه گزینه هایی می تواند باشد ؟

تنها هدف روش های غیرجراحی، که با استفاده از بریس ها و یا نوعی خاص از کفی های طبی می باشد، فقط کنترل این عارضه و کمک به راه رفتن بهینه این کودکان می باشد و برای اصلاح آن نیست.

بریس های کنترل کننده این عارضه کدام است ؟

پزشک مربوط  این کودکان را به مراکز ارتوپدی فنی ارجارع برای ساختن بریس مناسب ارجاع می دهد که یکی از گزینه های زیر با توجه به معاینه و ارزیابی کامل کودک توسط کارشناس ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) انتخاب می شود:

  • بریس تویستر(Twister Strap/Cable) :

این بریس شامل یک نوار کشی و یک قطعه کمری می باشد و به کفش کودک متصل میشود و کارشناس ارتوز و پروتز  در جهتی که پا را به خارج هدایت کند و در حین راه رفتن از برخورد پاها به هم و به سمت داخل جلوگیری می کند.

ساخت و تنظیم بریس باید زیر نظر کارشناس ارتوز و پروتز انجام شود

مدت پوشیدن بریس پوشیده تا چه زمانی است؟

مدت زمان پوشیدن بریس با توجه به سیر بهبودی و دستور پزشک مشخص خواهد شد.

راه رفتن با پنجه رو به داخل.بریس تویستر

  • کفی طبی از نوع گیت پلیت (Gait Plate Foot Orthoses):

این نوع کفی در حین راه رفتن به جابجایی نیرویی های وارده به پا، سعی در چرخش پا به خارج را دارد. استفاده از آن بعنوان مداخله برای راه رفتن پنجه رو به داخل نسبت به بریس های گفته شده کمتر است.

راه رفتن با پنجه رو به داخل.کفی طبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *