با بدشکلی عقب زدگی زانو و درمان های غیرجراحی آن آشنا شوید!

بدشکلی عقب زدگی زانو

بدشکلی عقب زدگی زانو یا ژنورکورواتوم (Genu requrvatum ) یک تغییر شکل در مفصل زانو است،به نحوی که زانو به سمت عقب تمایل می‌یابد.

به عبارتی دیگر ژنورکورواتوم یک اکستانسیون(صاف شدن) بیش از اندازه در مفصل زانو است.

این بیماری در خانم‌ها و افرادی که شلی رباط دارند،شایع تر است.عقب زدگی زانو ممکن است خفیف،متوسط و یا شدید باشد.تشدید ژنورکورواتوم(هیپراکستانسیون زانو) منجربه درد و همچنین تسریع آرتروز زانو می‌گردد.

بدشکلی عقب زدگی زانو

 

درمان غیر جراحی این حالت در سنین کودکی و نوجوانی استفاده از کفی طبی و پوشیدن کفش با پاشنه مناسب ضروری می باشد.

وجود پاشنه مناسب در کفش و کفی زانو را به سمت جلو هل داده و از عقب زدگی آن جلوگیری می کند.لازم به ذکر است پوشیدن کفش های بدون پاشنه موجب هل دادن زانو به سمت عقب می شود و به همین دلیل توصیه می شود هرگز کفش بدون پاشنه نپوشید و همینطور تقویت عضلات پا نیز در کنترل و عدم پیشرفت بدشکلی تاثیر بسزایی دارد.

برای کنترل بیشتر این بدشکلی از بریس های استفاده می شود که به جابجایی خط وزن کمک کرده و به راه رفتن فرد کمک میکند در این بریس های زانو که دارای مفاصل خاصی به نام(Posterior offset) هستند و باعث تنظیم خط وزن در حین راه رفتن شده و نیرویی را در جهت اصلاح بدشکلی وارد می کنند و جز اصلی این زانوبند را تشکیل می دهد.

با ارجاع پزشک به مراکز ارتوپدی فنی و معاینه و ارزیابی کامل توسط کارشناسان ارتوپدی فنی این زانوبند یا بریس برای کنترل بدشکلی عقب زدگی زانو ساخته می شود.

بدشکلی عقب زدگی زانو

 

4 دیدگاه برای “با بدشکلی عقب زدگی زانو و درمان های غیرجراحی آن آشنا شوید!

    • pcmaster گفته:

      سلام دوست عزیز،
      بله در بعضی موارد و وابسته به شدت عقب زدگی زانو با زانوبند و یا زانوبند همراه با کفش طبی قابلیت درمان داره. حتما باید کارشناس ببینین و نوع زانوبند رو براتون مشخص کنن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *