پیشرفته ترین پروتزهای دست چگونه عمل می کنند؟

پروتز هوشمند.پروتز دست.پروتز مایوالکتریک

قطع عضو اندام فوقانی باعث از دست رفتن بخش وسیعی از توانایی فرد در انجام فعالیت های مختلف می شود که برای جبران آن از انواع مختلف پروتز استفاده می شود.

انواع مختلفی از پروتزهای اندام فوقانی طراحی و ساخته شده است که با توجه به مکانیزم های حرکتی می توان آنها را به پروتزهای کازمتیک (زیبایی)، مکانیکال و مایوالکتریک تقسیم کرد.

متاسفانه میزان پذیرش پروتز در بین آمپوته های (قطع عضو) اندام فوقانی بسیار پایین بوده که این امر به عوامل مختلفی بستگی دارد.

تمرکز این نوشتار بر روی پروتز های “مایوالکتریک دست” (Myoelectric-Hand-Prosthesis) می باشد.

دست انسان دارای حرکات بسیار پیچیده ای است و از این رو به آن مغز دوم نیز می گویند. با توجه بـه این موضوع هنگامی که فرد به علل مختلف دچار قطع عضو در ناحیه دست میشود، به این افراد بـیـشـتـر توصیه میشود تا ازاین نوع پروتزها استفاده کنند زیرا بیشترین شباهت از لحاظ عملکرد به اندام طبیعی را دارند.

پروتز دست.پروتز هوشمند.پروتز مایوالکتریک

این پروتز های دست با قرار دادن سنسور روی اعصاب باقی مانده عضو قطع شده و با کنترل و اراده  فرد پالس الکتریکی که از مغز به عضو فرستاده می شود را دریافت و تبدیل به پالس دیجیتال کرده و پس از فرستادن آن به موتور دست انگشتان را با نیرویی که توسط  باطری لیتیومی  ایجاد می شود عمل می نماید. در پروتز های مایو الکتریک انگشتان شست، سبابه و انگشت میانی فعال می باشند.

برای استفاده ازایـن پروتز استامپ فرد آمپوته باید حداقل پالس مورد نیاز دست را ایجاد کرده تا بتوان از آن برای راه اندازی موتور استفاده کرد.

پروتزهای الکترونیکی برای کنترل میزان باز و بسته شدن نیاز به ارتـبـاط دیداری دارند و افراد نابینا قادر به کنترل میزان باز و بسته بودن آنها نیستند.

پروتزهای دست.پروتز هوشمند.پروتز مایوالکتریک

این پروتزهای دست سنگـیـن تـر، گران قیمت تر و نیازمند دقت در نگهداری بیشتر بوده و در محیط های مرطوب آسیب می بیند

در سالهای اخیر پیشرفت های چشمگیری در انواع پروتز های دست به وجود آمده است که توانایی انجام تمام کار های روزانه توسط فرد به وجود می آید و عملکردی شبیه دست طبیعی را دارند.

برای تهیه این نوع پروتز های دست باید به کلینیک ارتوز و پروتز (ارتوپدی فنی) مراجعه شود و کارشناس بر اساس معاینه و ارزیابی، نیاز و شرایط فرد بهترین نوع پروتز برای شما در نظر می گیرد و در تمام مراحل ساخت پروتز مشاور و راهنمای شما خواهد بود.

*در مورد انواع پروتز های پا نیز میتواند به نوشتار “با انواع پروتزهای پا “بالای زانو” و “زیر زانو” آشنا شوید!” مراجعه کنید.*

پروتز دست.پروتز هوشمند.پروتز مایوالکتریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *