گردنبند طبی چگونه به درمان آسیب کشیدگی بافت نرم گردن کمک می کند؟

آسیب ویپلش.کشیدگی بافت نرم گردنی

کشیدگی بافت نرم گردنی یا آسیب ویپلش گردن (Whiplash Injury)

این عارضه در اثر ضربه وارده به گردن  معمولا در اثر تصادفات اتومبیل و ورزشکاران به وجود می آید. در موقع تصادف ابتدا سر به عقب خم شده و سپس خود بخود به جلو خم می شود که ممکن است با عنوان رگ به رگ شدن گردن نیز نام برده شود. این عارضه بیشتر در اثر تصادفات روبروی اتومبیل و یا برخورد اتومبیل از عقب به وجود می آید. این عارضه اغلب با درد و خشکی گردن همراه است و در مواردی با سر درد نیز می باشد.

ضربه وارده باعث آسب بافت نرم ستون فقرات گردنی، رباط های نگهدارنده مهره ها و در موارد شدیدتر پارگی دیسک بین مهره ای می شود که اغلب فاقد علایم عصبی  و رادیو گرافی طبیعی است و تنها درمان حمایتی کافی می باشد.

درمان  کشیدگی گردن بصورت حمایتی شامل گردنبند های طبی از نوع نرم می باشد که از جنس فوم یا اسفنج نرم می باشد و برای درمان این نوع آسیب گردنی موثر هستند.این نوع گردنبند ها توسط پزشک به کلینیک های ارتوپدی فنی ارجاع داده می شوند و توسط کارشناسان ارتوز پروتز (ارتوپدی فنی) برای بیمار تهیه می گردد اغلب این نوع گردنبندها بصورت آماده و دارای سایزبندی هستند و با اندازه گیری کارشناس بصورت فوری تحویل می شوند.

سوالات رایجی که در ارتباط با این گردنبند معمولا پرسیده می شود؛

  • این گردنبند چگونه باعث تسکین درد من می شود ؟

این گردنبند طبی با محدود کردن حرکات گردن و استراحت دادن به عضلات گردن و دادن وضعیت مناسب به گردن باعث التیام و بهبودی اسیب خواهد شد.

  • چه مدت این گردنبند را باید استفاده کنم؟

مدت زمان استفاده از گردنبند را معمولا پزشک معالج مشخص می کند ولی حداقل تا ۳ هفته این گردنبند باید پوشیده شود.

  • چند ساعت در روز باید بپوشم ؟

بهتر است در هنگام داشتن فعالیت این گردنبند طبی را پوشید تا فشار زیادی به عضلات در حین فعالیت های روزانه وارد نشود.

  • آیا میتوانم گردنبند طبی خود را شستشو دهم ؟

چون معمولا گردنبند طبی نرم از جنس فوم و اسنفج است در صورت شستشو نباید با آب خیلی سرد یا گرم شسته شود و برای خشک کردن در هوای آزاد گذاشته شود(در معرض گرما یا سرمای مستقیم نباشد).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *