درمان و کنترل افتادگی مچ پا با انواع بریس های مچ پا

افتادگی پا که به عنوان گیرکردن سر پنجه پا به زمین نیز شناخته می‌شود، یک وضعیت پزشکی است که بر توانایی فرد در بلند کردن قسمت جلوی پای هنگام راه افتن تأثیر می‌گذارد و باعث می‌شود هنگام راه رفتن، پا روی زمین کشیده شود. این وضعیت می تواند منجر به ایجاد اختلال در راه رفتن، مشکلات تعادلی و افزایش خطر زمین خوردن شود. خوشبختانه، پیشرفت در ساخت ارتوز و وسایل کمکی راه حل های موثری را برای افرادی که با افتادگی پا سر و کار دارند ارائه کرده است. در میان این راه‌حل‌ها، ارتوز مچ پا یا Ankle foot orthosis در بهبود تحرک این افراد کمک زیادی کرده و باعث افزایش کیفیت زندگی آنها می شود.

افتادگی پا

افتادگی پا وضعیتی است که در نتیجه ضعف یا فلج عضلات مسئول بلند کردن پا ایجاد می شود. علل شایع افتادگی پا عبارتند از:

  • آسیب عصبی: نوروپاتی محیطی، آسیب های عصبی در حین جراحی یا ضربه شدید به ساق پا می تواند بر اعصاب کنترل کننده حرکت پا تأثیر بگذارد.
  • اختلالات عضلانی: شرایطی مانند دیستروفی عضلانی یا سکته مغزی می تواند عضلات مسئول دورسی فلکشن (عضلات بالا برنده پا) را ضعیف کند.
  • آسیب‌های مغزی و نخاعی: ضربه یا بیماری‌هایی که به سیستم عصبی مرکزی آسیب می‌رسانند می‌توانند منجر به افتادگی پا شوند.
  • مولتیپل اسکلروزیس (MS): این اختلال خودایمنی می تواند باعث آسیب عصبی شود که به عنوان یک علامت منجر به افتادن پا می شود.
  • برخی داروها: برخی از داروها می توانند عوارض جانبی داشته باشند که منجر به ضعف عضلانی یا آسیب عصبی می شود.
    افتادگی پا می تواند موجب سختی در راه رفتن و افزایش خطر زمین خوردن شود. برای مقابله با این چالش ها، افراد مبتلا به افتادگی پا می توانند از ارتوز مچ پا یا AFO استفاده کنند.

درمان با ارتوز مچ پا (AFO)

ارتوز مچ پا که معمولاً AFO نامیده می شود، یک آتل حمایتی است که برای کمک به افراد مبتلا به افتادگی پا استفاده می شود. این وسیله از جنس ترموپلاستیک بوده و بر روی سطح خارجی پا قرار می گیرد. AFO ها برای ایجاد ثبات، بهبود راه رفتن و افزایش تحرک طراحی شده اند. در اینجا نحوه عملکرد AFO و مزایای آنها آمده است:

ساختار حمایتی AFO ها: معمولا از مواد سبک وزن و بادوام مانند ترموپلاستیک یا فیبر کربن ساخته می شوند. آنها به صورت سفارشی بر روی ساق و پای فرد نصب می شوند و پشتیبانی و حفظ تراز صحیح مچ پا و پا در طول راه رفتن را ارائه می دهند. این وسیله کمک می کند تا پنجه پا در زمان راه رفتن به زمین گیر نکرده و یک الگوی راه رفتن طبیعی تر و کارآمدتری برای فرد فراهم می کند. بنابراین خطر زمین خوردن را کاهش می دهد.

افزایش پایداری: با حمایت از مچ پا و پا، AFO ها ثبات را افزایش می دهند و باعث می شوند افراد مبتلا به افتادگی پا بتوانند تعادل خود را در هنگام ایستادن و راه رفتن حفظ کنند. این وسایل همچنین می توانند به طور قابل توجهی اعتماد به نفس و استقلال افراد را با ایجاد امکان راه رفتن راحت تر و ایمن تر افزایش دهند.

سفارشی سازی AFO ها: جهت انطباق AFO با آناتومی اندام بیمار، باید این وسایل بصورت سفارشی برای هر فرد ساخته شود. امکان استفاده از این وسیله در درون کفش وجود دارد .

انواع بریس ها (وسایل کمکی) برای افتادگی پا

علاوه بر AFO ها، چندین دستگاه پزشکی نوآورانه برای رفع افتادگی پا توسعه یافته اند که برخی از آنها در ایران موجود نیستند:

تحریک الکتریکی عملکردی یا (FES): این دستگاهها از تحریک الکتریکی برای تحریک اعصاب ساق پا که مسئول بلند کردن مچ پا هستند استفاده می‌کنند. این فناوری را می توان در کفش های مخصوص گنجاند یا به صورت ترکیبی با AFO استفاده کرد.
سیستم های افتادن پا: سیستم های افتادن پا از یک وسیله پوشیدنی تشکیل شده است که به ساق پا و پا متصل می شود. آن‌ها حسگرها و محرک‌ها را برای ارائه بازخورد و کمک در زمان واقعی برای بلند کردن پا در طول هر مرحله در خود جای داده‌اند.

: Walk Aide یک دستگاه پزشکی منحصر به فرد است که از تحریک الکتریکی برای فعال کردن عضلات درگیر مسئول بلند کردن پا استفاده می کند.

پروتزهای عصبی: پروتزهای عصبی معمولا به روش جراحی، زیر پوست ناحیه ساق کار گذاشته می شوند. این دستگاه ها مستقیماً اعصاب یا عضلات مسئول حرکت پا را تحریک می کنند.

جمع بندی

افتادگی پا می تواند یک وضعیت چالش برانگیز باشد که بر تحرک و کیفیت زندگی فرد تأثیر می گذارد. با این حال، با پیشرفت در پروتزها و وسایل پزشکی، درمان‌های موثری برای کمک به افرادی که دچار افتادگی پا هستند، زندگی فعال‌تر و مستقل‌تری دارند. ارتوز مچ پا (AFO) و سایر دستگاه های نوآورانه راه حل های مناسبی را برای رفع نیازهای خاص هر بیمار، بهبود راه رفتن، ثبات و اعتماد به نفس کلی ارائه می دهند. با ادامه پیشرفت فناوری، افراد مبتلا به افتادگی پا می توانند منتظر گزینه های امیدوارکننده تری برای مدیریت شرایط خود و دستیابی به کیفیت زندگی بهتر باشند. اگر شما یا یکی از عزیزانتان با افتادگی پا سر و کار دارید، با همکاران ما در کلینیک ارتوز و پروتز پژم مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *