هر آنچه که باید در مورد انحراف انگشت شست پا(هالوکس والگوس) بدانید!

هالوکس والگوس.انحراف شست پا.قوز شست پا

انحراف انگشت شست پا یا هالوکس والگوس(Hallux Valgus)

یکی از متداول ترین اختلالات پا، بدشکلی انگشت شست پا به نام هالوکس والگوس یا اصطلاحا قوز شست پا می باشد، این بدشکلی ‌انحراف انگشت شست پا به خارج یا هالوکس والگوس(hallux valgus )  و سوارشدن انگشتان روی یکدیگر است، با پیشرفت این دفورمیتی راستای طبیعی مفصل شست پا نیز تغییر کرده و موجب نیمه دررفتگی این مفصل خواهد شد و در نتیجه دردناک شدن این منطقه، تغییر فشار کف پایی، برهم خوردن ساختار طبیعی پا و اختلال در راه رفتن ایجاد می شود.

علل ایجادهالوکس والگوس

این بیماری ممکن است زمینه خانوادگی داشته باشد. بیمار ممکن است همین مشکل را در پدر یا مادر یا خواهر و برادر خود هم ببیند. پوشیدن کفش نامناسب مثل کفش هایی با پنجه تنگ و باریک و کفش های پاشنه بلند از مهم ترین علل ایجاد کننده این بیماری است. شیوع این بدشکلی در زنان نسبت به مردان ۹ به ۱ می باشد، کفش می تواند بعنوان یک فاکتور تشدید کننده در گسترش انحراف انگشت شست پا به خارج (هالوکس والگوس) نقش داشته باشد بطوریکه کفش های پاشنه بلند و پنجه باریک  پیشرفت این بدشکلی را تشریع می بخشند از طرفی در بسیاری از مقالات علمی وجود صافی کف پا در کودکی و بزرگسالی در طولانی باعث ایجاد این بدشکلی می شود، همچنین این عارضه ممکن است به علت صافی کف پا و یا وجود آرتروز و… ایجاد شود.

عوارض های ناشی هالوکس والگوس

ایجاد استخوان‌ های زاید در قسمت داخلی شست و ناراحتی در هنگام پوشیدن کفش و در نهایت کاهش فعالیت شخص  و همینطور درد کناره انگشت ، پینه بستن کناره انگشت و کج شدن بقیه انگشتان از عوارض هالوکس والگوس می باشد.

راه های درمان و کنترل هالوکس والگوس

از جمله درمان های غیر جراحی که معمولا برای عدم پیشرفت بدشکلی و اصلاح راستای انگشت در حین راه رفتن می باشند، می توان به استفاده از کفی طبی جهت کاهش فشار در ناحیه زیر سر انگشت شست و استفاده از پد بین انگشتی و همینطور ارتوز هایی مخصوص انحراف شست پا  برای حین راه رفتن  جهت اصلاح اشاره کرد.

هالوکس والگوس.انحراف شست پا.قوز شست پا

هالوکس والگوس.انحراف شست پا.قوز شست پا

همینطور ارتوز های شبانه ای وجود دارند که فقط در هنگام خواب پوشیده می شوند که معمولا بصورت اتل های فلزی یا از جنس پلاستیکی می باشد که سعی در اصلاح راستای انگشت شست دارد.

هالوکس والگوس.انحراف شست پا.قوز شست پا

12 دیدگاه برای “هر آنچه که باید در مورد انحراف انگشت شست پا(هالوکس والگوس) بدانید!

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   حتما از طریق شماره ثابت کلینیک تماس بگیرید و یک وقت هماهنگ کنید.
   کارشناسان ما با معاینه و ارزیابی پای شما ارتوز های مورد نظر رو بهتون معرفی و تهیه می کنن.

 1. موسوی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من از اصفهان این پیام رو می گذارم امکان مراجعه ندارم چگونه می توانم این ارتوزها را خریداری کنم برای مادرم

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز،
   لطفا از ساعت ۳ بعدازظهر با شماره ثابت کلینیک تماس بگیرید تا راهنماییتون کنیم.
   با تشکر

 2. علی گفته:

  سلام پای من زیاد انحراف نداره ولی دوست ندارم اینطوری بمونه به نظر شما من باید از پد استفاده کنم یا از چیز دیگه ای

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   بستگی به شدت به انحراف انگشت شست شما هم داره. ولی بطور کلی می تونید از پد های لاانگشتی داخل کفش و در طول روز استفاده کنید.

 3. زمانى گفته:

  سلام وقت بخیر من تهیه کردم و دارم ٢ روزه استفاده میکنم فقط میخوام محبت کنید بهم بگید که واقعاااا انحراف و درست میکنه یا نه و چقدر طول میکشه؟

  • pezhamclinic گفته:

   سلام خدمت شما
   اینکه شما چن سال دارید و میزان انحراف شما چقدر است بسیار مهم است
   ولی اسپیلنت هایی که برای انحراف قوز شست پا وجود دارند برای کنترل وضعیت موجود و کند کردن پیشرفت استفاده می شوند و اگر بصورت مدوام و مرتب استفاده شوند می تواند اثر بخشی خود را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *